Кожата се нарича мазна, когато произвежда повече естествени масла от нормалното, което води до разширени пори, плътна кожа и блясък, който се появява на всеки определен брой часове. Освен че натрупват тази мазнина в порите заедно с мръсотията, те причиняват черни точки, които свързани с бактериите, произвеждат акне.
Още: Топ 5 билки съдържащи витамин Д
Още: Как да разпознаем кашлицата на нервна почва
Домашни средства за избягване на мазна кожа
- Ежедневно почистване
Важно е да извършвате рутинно почистване всеки ден, за да се контролира себумът или мазнините. Трябва да измием кожата с топла вода, като по този начин улесним елиминирането на излишната мазнина.
Още: Какъв църковен празник е на 29 декември - традиции и обичаи
Още: Когато котката легне в тази част на тялото ви, значи ви чисти от негативна енергия
Препоръчително е да не използвате продукти, които овлажняват кожата, а по-скоро неутрален сапун или такива, които са специфични за мазна кожа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Преяждане по празниците: Как да се насладим на храната и да останем във форма
- Стягащи средства
Те са онези продукти, които помагат за премахване на мазнините от лицето. Трябва да ги приложим след почистване.
Сред тях можем да подготвим:
Още: 6 храни за новогодишната трапеза: Вашият таен ключ за успешна година
Още: Скритият враг в чашата ви с кафе: Как лесно да намалите захарта, за да спасите здравето си
- Бял оцет и слънчогледово олио
Смесваме 1/2 чаша бял оцет и супена лъжица слънчогледово олио в 1/2 чаша гореща вода. Оставете сместа да изстине и я нанесете върху лицето. Действието е 15-20 мин. Накрая се изплакнете с топла вода.
- Ексфолиране
Това е една от основните стъпки, тъй като ни позволява да поддържаме кожата чиста от замърсявания, в допълнение към премахването на излишното масло от кожата. Сред естествените ексфолианти са:
- Бадемово брашно
Основното изискване е бадемите да се смилат, докато станат на песъчинки. След това се добавя супена лъжица мед, разбърква се добре и се нанася върху лицето, като се оставя да действа 10 минути. След това се изплаква с топла вода.
- Ябълков оцет
Това лечение може да се прави 2 до 3 пъти седмично. Прави се смес от ябълков оцет и вода на равни части. Нанасяме с памук и оставяме да подейства за 10 минути. След това се отстранява със студена вода.
- Масажи и маски
Това е идеалната комбинация, тъй като масажите позволяват на кръвта да циркулира по-добре, докато маските предотвратяват прекомерното производство на мазнини. Има много предложения, от които избираме най-ефективните:
- Маска от яйца и мед
Става дума за използване на яйчен жълтък и супена лъжица мед, като се смесват и двете. Нанася се с четка или пръсти, като се масажира с кръгови движения. След като изсъхне, го отстраняваме с топла вода.
- Маска от овесени ядки и хамамелис
Можем да го правим на всеки 3 дни. Нужни са ни 2 супени лъжици овесени ядки и 1/2 супена лъжица хамамелис, като ги смесваме и оформяме паста, която нанасяме с нейни кръгове върху лицето. Оставете да подейства 15 минути и се изплакнете с топла вода.
- Здравословно хранене и физически упражнения
Добрата диета, богата на фибри и хранителни вещества, е от полза за здравето и следователно за кожата. Препоръчително е да се консумират плодове и зеленчуци, както и пълнозърнести храни, ядки и бобови растения.
Трябва да избягваме червеното месо, бързото хранене, пържените храни и мазнините!
Идеалът в допълнение е да извършваме физическа активност, която помага за освобождаване на токсините, които се натрупват в кожата и генерират мазна кожа.