Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стрес, меланхолия или тревожност

19 декември 2021, 10:55 часа

На пръв поглед изглеждат еднакви. Всъщност тези състояния са различни по природа. Какво ги провокира? Как се различават техните симптоми? И как се лекуват?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Смята се, че в малки дози стресът може да бъде полезен – той стимулира имунната система и активира вътрешните ни ресурси. Но ако се тревожим твърде много или твърде често, ситуацията се променя коренно. Освен това, когато стресът се добавя към други разстройства – става с още по-сериозни симптоми.

Стрес

Това е естествена реакция на организма, благодарение на която имаме сили да решаваме неотложни проблеми. Включително с цел избягване на опасност.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Ако рядко попадаме в стресови ситуации, то по-често не ни се случва нищо неприятно. Въпреки това, в съвременното общество стресовите ситуации се случват твърде често. Защо постоянният стрес е опасен? Ако не успеем да се възстановим между „атаките“, това може да причини сериозно психическо и физическо заболяване.

Да се ​​отървете от стреса е "лесно" - трябва да премахнете причината. Какво го провокира. Напускане на работа, лекуване на мигрена или други хронични болки, решаване на семейни трудности или училищни проблеми... Ако все още не сте готови за радикални решения, опитайте упражнения за релаксация, йога или медитация. Тези техники помагат за управление на стреса и повишават устойчивостта в стресови моменти.

Тревожност

Неясният страх, тоест тревожността, ни принуждава да сме в постоянен стрес. Само по себе си то не е опасно, но има и злокачествена форма - тревожно личностно разстройство. Заради него човек е в постоянна тревога за бъдещето и панически се страхува от непредвидени обстоятелства. Такива хора не са запознати с радостта от чакането, те винаги се страхуват от несигурността.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Без лечение, тревожното личностно разстройство може да се превърне в депресия, а то се лекува с психотерапия и транквиланти. Но трябва да се знае, че тревожността може да бъде симптом не само на тревожното личностно разстройство, на обсесивно-компулсивен синдром или някакъв вид фобия.

Посттравматичен синдром

Посттравматично стресово разстройство - тревожност, която се появява след тежък стрес, травма. Освен това симптомите му обикновено се появяват няколко седмици или дори месеци след трагичните събития.

Има дълбоко въздействие върху живота на човека и може да доведе до сериозни проблеми с психичното здраве като безсъние и депресия. За да се отървете от него, е необходима индивидуална терапия.

Пристъп на паника

Пристъпите на тревожност, които наричаме панически атаки, са показателни за сериозни психологически и физически проблеми. Както еднократни, така и повтарящи се. Те могат да се появят, когато човек е под постоянен стрес. И изглежда като порочен кръг – всяка паническа атака създава предпоставки за следващата.

Лекувайте пристъпите на паника с психотерапия и различни техники за релаксация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес