Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страх от летене със самолет

25 март 2022, 19:15 часа

Летели ли сте със самолет, или сте един от онези, които изпитват страх от летене със самолет? Към която и група да се отнасяте, тази статия може да ви е от полза.

Оказва се, че тялото се съпротивлява силно и необичайно, когато е високо над земята, колкото и да не ни се вярва. Физиологично такова състояние се изразява с гадене, заглъхване на ухо или главоболие. Моралният дискомфорт се проявява в страха от летене със самолет. Това е нормален отговор на защитната функция на тялото. Съществуват обаче ситуации, когато хората имат панически страх от летене. Това се нарича аерофобия.

Какво е аерофобия?

Инстинктът за самосъхранение е еволюционно важен за всеки човек. Емоционално се изразява в страх от реална опасност или нещо непознато досега. Нормално е да изпитвате дискомфорт и безпокойство, преди първия полет на самолет или да се страхувате, когато самолетът попадне в зоната с турбуленция.

Друго нещо е непреодолимият страх от предстоящия полет. Аерофобията е ирационален, неконтролируем страх от летене със самолет. Психологията смята, че това разстройство е често срещано при хора на възраст над 25 години. То не е характерно само при малките деца.

Аерофобията се базира на обсесивния страх от смъртта. Аерофобите се страхуват от самолетна катастрофа и в собственото си безсилие да контролират тази въображаема ситуация попадат в този психолгичен страх. Освен това в случай на полети този ужас е абсолютно неоправдан.

Различни статистически данни авторитетно твърдят, че самолетът е съвременният вид най-безопасен транспорт. Вероятността да загинете при автомобилна катастрофа е хиляди пъти по-висока, отколкото по време на въздушен полет. В някои случаи аерофобията се комбинира със страх от височини (акрофобия) и затворени пространства (клаустрофобия).

Признаци на аерофобия

Симптомите на аерофобията могат да бъдат разделени на два периода:

Предполетно (първоначално) състояние

Започва няколко дни, преди предстоящото заминаване. Тогава човек развива нервно състояние, което може да се изрази в две крайности: агресивност и раздразнителност или изолация в себе си и депресия. Той натрапчиво търси в медиите информация за самолетни катастрофи; точно преди полета, аерофобът може да се откаже от планираното пътуване и да не се качи на самолета;

По време на полета

Започва още, преди излитане. Тогава човек започва да изпитва проблеми с дишането; получава повишена сърдечна честота; могат да възникнат мускулни спазми; появява се изпотяване, тремор; дисфункция със стомаха и стомашно-чревния тракт; пътникът започва непрекъснато да анализира действията на екипажа.

Представете си катастрофа

Тогава и най-малкият механичен шум, преобръщане на самолета или въздушен джоб може да провокира паническа атака.

В заключение:

Психолозите смятат, че някои случаи на неадекватно поведение на пътниците на борда на самолет (например битки с пътници или стюардеси) са провокирани от аерофобия. Признаците на състояние, когато аерофобът просто не чува „гласа на разума“, са най-силно изразени по време на излитане, кацане и падане в бурен поток.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес