Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Старото име на кой град беше Мичурин?

27 декември 2022, 19:22 часа

Ако сте прекарвали лятото си по морето по времето на соца, със сигурност Мичурин е бил сред най-предпочитаните от вас градове. Днес Мичурин има ново име, но продължава да е сред любимите летни туристически дестинации. Ако се чудите кой град беше Мичурин, ще ви подскажем. Друго старо име на летния курорт, разположен в област Бургас, е Василико. Град в подножието на Странджа, съчетаващ магията на зелените планини с безкрайната синя морска шир.

Кой град в миналото беше Мичурин?

Градът, носещ името на един от най-известните в световен мащаб биолози и селекционери, роден в Русия – Иван Мичурин, е днешно Царево. В негова памет е кръстен и руския град Мичуринск. Иван Мичурин не е идвал в днешно Царево, но градът носи името му през годините между 1950 и 1993 година, след което по настояване на месното население е върнато предходното име на морския курорт – Царево. Градчето е известно с красивите си заливи, дължащи се на силно разчленената брегова ивица, изпъстрена с редуващи се скалисти полуострови. Царево е сред любимите на туристите, тъй като съчетава предимствата на морската вода с тези на планината, чист въздух, спокойствие и всички необходими удобства за отдих и почивка със семейството. Изключителен интерес представляват редица нехарактерни за България средиземноморски и реликтови видове, които се срещат в покрайнините на Странджа. Туристите с изненада откриват нар в овощните градини.

Кой град в България е прочут с производството на килими?

Стари имена на Мичурин

Освен кой град беше Мичурин е любопитно да разберем повече за произхода на всички стари имена на Царево, както и за произхода на настоящото име на морския курорт.

Първото име, с което градът е известен през XII век, е Василико̀. Прекръстен е за определен период на Василикос, след което се връща старото име Василико, което градът носи до 1934 година, когато получава името Царево. От 1950 година се казва Мичурин именно в чест на Иван Мичурин, а след настояване на населението през 1993 година е върнато старото име на града – Царево.

Най-вероятният произход на името Василико е свързан със Босилково – селище, унищожено от турците. Друга теория за произхода на името Василико сочи, че това наименование на града е с гръцки произход – от „базилевс“, което се превежда на български език като цар.

Произходът на името Царево също е свързано с думата цар. Царят, на когото е кръстен градът, е  Борис III – дарителят за построяване на пристанището в града.

Кой град носи най-дългото име?

Царево днес

Днес градът със старо име Мичурин е общински център и макар да е малко градче, чието местно население наброява според данните от НСИ към 2021 година едва 6031 души, през лятото оживява от туристите, които са в пъти повече от местните. Гостите на града могат да се насладят на чистите плажове, красотата на Странджа или на историята и културата, съхранени в местния Исторически музей. За настроението се грижат и провежданите през месец май в началото на сезона празници на изкуствата, както и Фестивалът на мановия мед. Рибеният фест и Дните на Нептун.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес