Стареенето наистина ни кара да смятаме, че времето върви по-бързо, отколкото на младини, тъй като нашият мозък бавно обединява звуковата и визуалната информация. Това може да обясни защо възрастните хора имат по-лоша реакция, става ясно от статия, публикувана в сп. Experimental Brain Research.
"За да разбере какво се случва около нас, мозъкът трябва бързо да реши да обединява или да не обединява данните от различни източници на информация. Мозъкът на възрастните хора се справя зле с такава задача, което може да обясни защо те нерядко губят нишката на разговора по време на диалог с други хора, изпитват трудности при шофирането на кола или просто зле поддържат баланса на тялото при ходене", казва Майкъл Барнет-Коуан от университета на Ватерло (Канада).
Ученият и колегите му стигнали до този извод, наблюдавайки реакцията на няколко десетки млади и възрастни доброволци на два типа дразнители – бели кръгове на екрана на монитора и звукови сигнали. Обикновено те се извеждали на двойки – в някои случаи участниците в опитите виждали или два кръга, или чували звук и виждали кръг, или чували два различни звука.
Задачата на доброволците се състояла в това да определят дали двете събития са се случили едновременно, или не, за което имали три секунди, през които трябвало да натиснат един от два бутона на специален пулт.
Както показал експериментът, хората на възраст 50-60 години започват доста често да бъркат и по-дълго да мислят в сравнение с младите хора в случаите, когато им се налага да възприемат едновременно и визуални, и звукови сигнали. Това се проявява особено в случаите, когато учените ги приканвали да си спомнят кой от дразнителите се е появил на екрана или е прозвучал от колонките пръв и кой е бил втори.
Съдейки по забавянето в реакцията на възрастните хора на смесените сигнали, техният мозък очевидно по-зле се справял със "слепването" на различни типове информация в една картина. Това според учените обяснява защо възрастните хора смятат, че времето започва да тече по-бързо за тях, тъй като техният мозък не успява да интегрира разнородна информация в една "видеоредица".
Според учените този проблем, който може да обясни застрашеността на възрастните хора от катастрофи при шофиране, може да се пребори с използването на специални компютърни игри и други похвати, трениращи реакцията и усилващи обмена на информация между различните мозъчни отдели.
Подобни мерки се явяват изключително важни за здравето на населението на Земята, тъй като цялото човечество бързо застарява, заключават изследователите.