Всеки е чувал за аскорбинова киселина. Той е част от витаминно-минерални комплекси и лекарите съветват да го приемате отделно, ако има голяма вероятност от заразяване с вирусни или микробни заболявания. Но каква всъщност е ролята на витамин С?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
Какво е витамин С
Още: Как изглежда дефицитът на витамин С?
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Витамин С е известен и като аскорбинова киселина. Това е един от най-важните и универсални витамини, необходими на човека. Има голямо значение за протичането на различни физиологични процеси в организма, включително функционирането на имунната система, заздравяването на рани, синтеза на колаген и защитата от оксиданти.
Уникалността на витамина се състои в това, че той не се произвежда в човешкото тяло, а постъпва в него с храната. Редовната консумация на храни, богати на витамини, помага да се поддържат оптимални нива на този микронутриент в тялото и осигурява много ползи за здравето.
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Той играе жизненоважна роля за поддържане на нормалното функциониране на имунната система, която предпазва тялото от всякакви инфекции и други заболявания. Витамин С е от съществено значение за производството на бели кръвни клетки, важен компонент на имунния отговор, и помага за производството на антитела, които помагат в борбата с вируси и бактерии.
Аскорбиновата киселина е необходима за образуването на колаген - важен протеин, който е част от структурата на кожата, костите и съединителната тъкан. Благодарение на колагена се осигурява здравината и еластичността на тези тъкани, а раните зарастват.
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Какво се прави на Ивановден за късмет
Още: Каква е подходящата за вас доза витамин C и как да си я набавите
Какво се случва, ако няма достатъчно аскорбинова киселина?
Липсата на аскорбинова киселина в организма води до сериозни здравословни проблеми. Една от най-известните последици е развитието на скорбут, заболяване, характеризиращо се с кървене на венците, загуба на зъби и отслабване на костите и съединителната тъкан.
Освен това липсата на витамин е вредна за цялостното здраве. Води до отслабване на имунитета, повишена чувствителност към инфекции, забавено заздравяване на рани и влошено състояние на кожата и косата.
Още: Кои са най-богатите на витамин C храни?
Кои храни имат най-много витамин С?
Това вещество е най-изобилно в пресните плодове и много зеленчуци. Почти всички цитрусови плодове са сред най-богатите източници на този микроелемент. Само един среден портокал съдържа достатъчно, за да покрие дневната нужда на организма от този витамин на 70%. Високото му съдържание се наблюдава и в горските плодове, особенов касис, ягоди, малини.
Важни източници включват много зеленчуци, особено спанак, броколи, зеле, зелен пипер. Тези продукти са не само богати на аскорбинова киселина, но съдържат и много други полезни вещества – антиоксиданти, фибри, минерали.
Как да го приемате правилно
За поддържане на здравето се препоръчва витаминът да се набавя предимно от естествени продукти, тоест от пресни плодове и зеленчуци. Това позволява на тялото да абсорбира аскорбиновата киселина в балансирана форма заедно с други основни хранителни вещества.
Когато използвате витаминни комплекси или индивидуални добавки, трябва да се придържате към препоръчителните дози. За възрастни обикновено са достатъчни 75-90 mg аскорбинова киселина на ден, но при определени състояния или заболявания, нуждата може да нарасне до 200 mg на ден. Максимално допустимата доза от този витамин може да бъде 2000 mg на ден, тя никога не трябва да се превишава, тъй като излишъкът от този витамин може да причини сериозни странични ефекти.