В днешно време почти няма човек, който да не използва различни социални мрежи. Някои се ограничават до една, докато други имат профили в повечето. Накъдето и да се обърне човек ще види хора, които са буквално погълнати от малкия екран на своя смартфон. Те изглеждат вглъбени, сякаш тялом са тук, но духом са в паралелна вселена. И именно това вглъбяване може да нанесе сериозна вреда върху човешката психика.
Какви са вредите от социалните мрежи върху психиката на човек?
Могат да доведат до депресия и безпокойство
Хората са социални същества и имат нужда от контакти със себеподобни, за да се чувстват добре. Контактът лице в лице с хора, които обичаме, бързо понижава нивата на стрес, регулира сърдечния ритъм, намалява болката и дори може да спре възпалителните процеси в тялото. Поради тази причина колкото повече човек заменя истинското общуване с виртуално, толкова по-голям е шансът да отключи или задълбочи симптоми на депресия, тревожност или други психични разстройства. Редица проучвания са установили, че има пряка връзка между депресията и използването на социални мрежи, като депресивните симптоми се засилват, когато човек прекарва много време онлайн.
Защо снимките на децата ни нямат място във Фейсбук
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Усещане за поглъщане на собственото “аз”
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Редовното публикуване на селфита, изразяване на личните възгледи и мнения по най-различни въпроси във всеки един момент, може да доведе до нездраво възприемане на личността. А това при някои хора води до погълване на тяхната идентичност и създаване на огромна пропаст между тях и хората от тяхното обкръжение.
Създава се негативен цикъл
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Често, когато човек не е в настроение или има депресивни мисли, иска да разглежда социалните мрежи, като смята, че по този начин се разсейва. Всъщност прекаляването с тях може да породи чувства на неудовлетвореност, изолация и дори човек да се чувства и държи неадекватно. А тези чувства могат да доведат до по-сериозни състояния като тревожност, депресия и стрес. И така, човек може да се окаже в капана на постоянно повтарящи се негативни убеждения и чувства.
Кибертормоз
60% от подрастващите са били обект на тормоз или обиди в интернет. Все повече насилници се крият зад фалшиви профили и липса на правила и тормозят по-слабите. Това може да доведе до страх у по-младите потребители, затова, ако имате деца или вие самите сте млади, внимавайте в интернет пространството и не се впечатлявайте от думите на непознати.
Изпитвате чувство, че вашият живот не е достатъчно добър
Това емоционално чувство е породено от дълбоко убеждение, че другите хора живеят по-хубав и щастлив живот, имат по-пълноценно ежедневие, а вашият живот си минава просто ей така. Безсмисленото скролване часове наред в социалните мрежи може да създаде у вас усещането, че хората имат много по-хубав живот от вашия. А когато човек си мисли, че изпуска толкова много хубави преживявания, може да се почувства самотно и тревожно. Ако искате да не стигате до такива мисли и да се чувствате добре като цяло – намалете използването на социални мрежи.
Вижте топ 5 на най-популярните социални мрежи
Проблеми с възприемане на външния вид
Основно сред младите жени се наблюдава ново психично разстройство при което девойките сравняват себе си и своите снимки с филтрирани кадри от социалните мрежи. У тях се поражда дълбоко убеждение, че те трябва да променят своите тела и да изглеждат като техните връстнички от обработени с филтри фотоси.