Огромно е разнообразието в търговската мрежа от млечни продукти, които много си приличат. Какъв да изберем: натурално кисело мляко, кисело мляко с плодове, йогурт или скир. Това едни и същи млечни продукти ли са с различни наименования или напълно се различават едни от други. Все по-голяма популярност придобива напоследък подобен на киселото мляко продукт с името “скир”. Това модерен вариант на нашето кисело мляко ли е или напълно различен продукт? В следващите редове ще се опитаме да представим киселото мляко и скира, с което да отговорим на тези въпроси.
Кисело мляко
Българското кисело мляко безспорно е “кралят на киселите млека”. Историята му започва назад във времето на траките, местните обитатели на днешните български земи. Траките поставяли овче мляко в агнешки мехове около кръста си и ферментирали кисело мляко, използвайки топлината на собственото си тяло. Думата yogurt (“кисело мляко” на английски) произлиза от думите “гъсто” и “мляко” на древен тракийски език.
Българското кисело мляко е най-здравословно от всички кисели мляко и единственото, за което е научно доказано, че удължава живота. Всичко това е благодарение на уникалната българска бактерия, наречена lactobacillus bulgaricus (или както е популярна – Bacillus Bulgaricus). Българското кисело мляко традиционно се прави чрез наливане на топло квасено мляко в съдове, след което се инкубира без допълнително разбъркване.
Скир
Скир е исландско кисело мляко, което представлява гъст млечен продукт, подобен на киселото мляко и е много богат на протеини. Скирът е основна храна на исландците от хилядолетия, но през последните години придоби голяма популярност в световен мащаб.
Традиционно скирът е гъст млечен страничен продукт, който често се прави с помощта на сирище, което го доближава повече до семейството на сиренето, отколкото до това на киселото мляко. Скирът има високо съдържание на протеини, като по-голямата част от исландския скир съдържа над 20 г протеини на чаша, с малко или никакви мазнини или добавени захари. Скирът има мек вкус и плътна консистенция, което го прави чудесен заместител на заквасената сметана.
Скирът изглежда много подобен на киселото мляко
Ако погледнете кофичка с кисело мляко и кофичка със скир, ще ви е трудно да определите съдържанието на пръв поглед. И двата продукта са бели и кремообразни, освен ако, разбира се, не са добавени плодове или други аромати, които променят цвета. Ако кофичките са прясно отворени, повърхностите и на двата продукта ще бъдат гладки. Но, ако погледнете по-отблизо, ще видите, че скирът има потенциала да изглежда малко по-сух, особено около краищата. Като се има предвид, че скирът е по-гъст от киселото мляко, това не е изненадващо.
Още: Учени направиха "мравешко кисело мляко", пресъздавайки древна българска технология
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Съставките и процесът, използвани за направа на скир и кисело мляко, леко се различават
Приготвянето на скир и кисело мляко започва с мляко, но при скира се използва обезмаслен вид. И в двата случая млякото е пастьоризирано. И в двата продукта следва подквасване. При скира се използват исландски закваски, но процесът е подобен на този при киселото мляко. Основната разлика е в последния етап на приготвянето. При скира се добавя сирище (тип коагулиращ агент, необходим за производството на млечни продукти), което не се използва за приготвяне на киселото мляко.
След като съставките се смесят, те се оставят да престоят. Този период на почивка им дава възможност да се сгъстят и развият характерния вкус и кремообразна текстура, типична и за двата продукта. След като измине достатъчно време и млякото постигне подходящата гъстота, остатъчната течност се прецежда. След като излишната течност, която се нарича суроватка, се отделя от другите съставки, това, което остава, е гъст, кремообразен продукт.
Скирът е по-здравословен от киселото мляко
Скирът съдържа повече протеини, витамини и минерали от киселото мляко. Освен това, има по-малко захар, мазнини и въглехидрати.
Ето разликата в съдържанието на хранителни вещества в двата продукта
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
кофичка скир
- 3,5 г мазнини
- 10 г захар
- 15 г въглехидрати
- 15 г протеини.
кофичка кисело мляко
- 4,5 г мазнини
- 14 г захар
- 16 г въглехидрати
- 12 г протеини.
Скирът е с по-мек вкус
Ако опитате скир и кисело мляко, веднага ще усетите разликата дори и от една лъжица. Скирът има леко по-малко остър и по-мек вкус от киселото мляко. Освен това, скирът е по-сладък.
Скирът е по-гъст от киселото мляко
Ако поставите лъжица в скир, тя ще остане изправена. Това не може да се случи с киселото мляко. Макар някои видове кисели млека да имат плътна текстура, тя не съвпада с вискозната консистенция на скира. Голямото количество мляко, използвано за производство на малко количество скир, е най-вероятната причина за тази разлика.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: Лекар: Какви огромни ползи ни носи 1 кофичка кисело мляко на ден
Въпреки това, скирът и киселото мляко са достатъчно меки, за да им се насладите самостоятелно или да ги използвате за приготвяне на различни ястия.
https://www.foodrepublic.com/1295116/different-kinds-of-butter-and-how-to-use-them/
https://bacillusbulgaricus.com/difference-between-bulgarian-yogurt-greek-yogurt-skyr-and-caspian-sea-yogurt/
Учени: Нискомасленото кисело мляко може да е опасно