Вулканът Йелоустоун се намира в едноименния национален парк-резерват, разположен в американския щат Уайоминг. Той е един от 20-те най-рискови супервулкани, чието изригване е възможно да доведе до промени в климата на цялата Земя. Подразбира се, че тайни на природата, подобни на Йелоустоун, са извън контрола на човешкия разум. Науката, поне засега, просто е безсилна пред тях.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Последните изследвания на американски учени сочат, че Йелоустоун може да изригне в обозримо и сравнително близко бъдеще. Резултатът от тази възможна катастрофа е, че приблизително 70% от територията на САЩ може да бъде унищожена. При евентуален взрив магмата под високо налягане ще се издигне в небето - а земята ще бъде покрита от 3-метров слой пепел в радиус 1600 км. Възможно е десетки милиони хора да станат жертви на този катаклизъм - като засегнатата територия, заради високото ниво на радиация, ще е необитаема.
Сега лавата е наближила повърхността дотолкова, че почвата се е надигнала вече с 1.5 м. В някои райони на парка „Йелоустоун“ топлината на магмата се чувства без измервателни инструменти. Това доказва отново, че изригването е възможно всеки момент да започне.
Но как открили това? През 2002 г. в природния парк-резерват „Йелоустоун“ се образували два нови горещи гейзера, за чиято вода се твърдяло, че е лековита. Туристическите компании започнали да канят хората да посетят парка, за да се насладят на природните красоти и подобрят здравето си. Така броят на желаещите да почувстват влиянието на лековитите извори нараснал на 3 милиона души годишно.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Отначало никой не обърнал някакво по-сериозно внимание на образуването на тези естествени гейзери. Но след 2 години ситуацията започнала да се променя драстично. Властите затегнали режима на посещенията в парка „Йелоустоун“, дори било забранено влизането в някои зони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Площта на националния парк е 3825 км², а размерът на калдерата („котелът“ на вулкана) е 72 х 55 км. Вулканолозите не предполагали, че калдерата може да има такива огромни размери - но задълбоченото изследване потвърдило този факт. Станало ясно, че водата на гейзерите се нагрява от въздействието на лава, нажежена до червено. В 2007 г. вулканът Йелоустоун започнал сериозно да се проучва от най-добрите сеизмолози и геофизици в САЩ. Било регистрирано рязко издигане на почвата под парка - в периода 2007-2011 г. с 1.8 м. Докато за предходните 20 години надигането не надвишавало 10 см.
През хилядите години на своето съществуване Йелоустоун изригнал 3 пъти. Последното изригване, според учените, е станало преди близо 600 хиляди години.
За последните 10 години наблюденията сочат непрестанно загряване на почвата и активно надигане на лава. Разтварят се и нови пукнатини, а през тях се отделят въглероден двуокис и сероводород, съдържащи се в магмата. Това сериозно смущава американските учени.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Изригването на обикновен вулкан е ограничено в конкретна точка. Но супервулканите засягат големи площи, където може да съществуват няколко обикновени вулкана. Големият риск се крие в обстоятелството, че един супервулкан не просто изригва - а буквално експлодира на гигантска територия.