Много от населението все по-често започва да страда от безсъние. Тези статиски донякъде се увеличиха и следствие на коронавируса и пандемиите. Обаче не бива веднага да се прибягва до различни медикаменти и лекарства, тъй като проблемът с безсънието може да се разреши и по естествен начин. Нека видим какви са някои от възможните методи:
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Дръжте далеч компютъра и телефона си
В нашето дигитално съвремие няма как да се отделим напълно от мобилните и електронните устройства, но все пак е добре да ги държим настрана поне час преди да заспим. Има дори някои проучвания, които показват, че 1 час на телефона забавя продукцията на мелатонина с цели 3 часа, а това е хормон, важен за нашия качествен сън.
Избягвайте дремките
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Всъщност кратките или не толкова кратките дремки през деня могат да окажат влияние върху качеството на съня ви вечерта или изобщо да го възпрепятстват. Всъщност дремките са най-позволени в периода между 14-15 ч., защото тогава сме склонни да усещаме и най-много умора. Лекарите съветват тези дремки да не надвишават 20 мин, както и да не са в късния следобед или вечерта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Носете чорапи
Топлите и удобни чорапи по време на сън също са и полезни за носене. Когато краката ни са топли, се стимулират процесите на кръвообращение и разширяването на кръвоносните съдове. По този начин телесната температура се понижава по-бързо, а това е един от основните фактори за качествен сън. Ако искаме да спим дълбоко без да се будим посреднощ, температурата ни трябва да е с 1 градус по-ниска от обикновено.
Нагласете правилната температура
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Всички се стремим да спим на топло и комфортно особено през мразовитите зимни дни, но прекалено високите температури не влияят добре на съня ни. Ако искате качествен сън, е препоръчително в спалнята ви е да е по-хладно. Например температура в диапазона 15,5-19 градуса е идеална за качествен и здрав сън.
Спортувайте
Спортът и тренировките укрепват цялостното ни здраве и имат редица други ползи за нас, като една от тях е и качественията сън. По този начин ще успеете и да се отървете от няколко излишни килограма, ще изваяте фигурата си и ще се ежедневно изпълнени с тонус и енергия. Тренировките навън повишават настроението, понижават стреса, помагат ни за по-добра памет и концентрация. А всички тези фактори правят и съня ни значително по-качествен. Препоръчваме ви тренировките да са сутрин, за да може да се разсъните подобаващо и да се заредите с енергия за целия ден. А при вечерното спортуване може да се появи и проблем със заспиването.