Много пъти сме чували термина билки и подправки, сякаш си приличат. Както всеки хоби готвач знае, билките и подправките са жизненоважни съставки в много ястия. Те добавят вкус, аромат, цвят, текстура и дори хранителни вещества. Тук ще ви научим на разликата между билките и подправките:
Разликата между билки и подправки
Билките обикновено са листните части на растенията и могат да бъдат сладки или солени на вкус. Някои други части на растението като кора, семена, плодове, корени и др., също се считат за билки и се използват за лечебни цели.
Подправките са получени от кората, корените, пъпките, плодовете, цветните части или растителните семена, използвани в храните за техния вкус, цвят или като консерванти.
Както подправките, така и билките са части от растения (пресни или сушени), които се използват за подобряване на вкуса на храната. Известно е също, че запазват храната, лекуват болести и подобряват козметиката.
Разликата между двете е, когато те са получени от растение:
Билките идват от листната, зелена част на растението.
Подправките са части от растението които не са листната част, като корен, стъбло, луковица, кора или семена.
Примери за билки включват босилек, риган, мащерка, розмарин, магданоз и мента. Те обикновено се отглеждат в по-топли райони от подправките и имат голяма лечебна стойност и се използват и при приготвянето на козметични продукти.
Обикновено подправките се сушат, преди да се използват за подправяне на храни. Някои примери са канела, карамфил, джинджифил и черен пипер. За разлика от билките, те се отглеждат в по-тропическите страни.
Подправките се определят като всеки сух растителен продукт, който се използва предимно за ароматизиране. Това наистина разширява определението за подправки, като ви позволява да включите билки, дехидратирани зеленчуци, смеси от подправки и семена от подправки.
Билките и подправките трябва да се съхраняват на хладно и сухо място. Излагането на топлина, светлина или влага унищожава вкуса му. Изсушените билкови подправки трябва да се съхраняват в херметически затворен съд. Пресните билки трябва да се съхраняват в чаша вода или да се увият във влажна кърпа и да се съхраняват в хладилника.
Примери за билки и подправки
Билките включват босилек, дафинов лист, семена от целина, див лук, кориандър, копър, копър, лимонена трева, риган, магданоз, розмарин, градински чай, естрагон, мащерка и др.
Подправките включват кардамон, канела, бахар, карамфил, индийско орехче, кайен, куркума, джинджифил, боздуган, шафран, ванилия, кимион, копър и други.