Почти няма готвено ястия (особено от българската национална кухня), в което да не се слага червен пипер. Повечето домакини купуват тази подправка от търговските обекти или от пазара, но разбира се, най-добре и най-полезно е, ако може да си го приготвим сами у дома.
Ето една популярна и лесна за изпълнение рецепта за домашен червен пипер.
Продукти:
2 кг хубави, добре узрели червени чушки
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Начин на приготвяне:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Измийте чушките и почистете от семките.
Нарежете на тънки ленти, приблизително 4 см. Изберете тихо, слънчево и проветриво място. Поставете хартия за печене върху широк съд и подредете чушките отгоре. Покрийте с тензух и оставете да изсъхнат на слънце за около 2-3 дни.
Чушките са готови, когато могат да се счупят. Ако това става лесно, готови са.
Вземете чушките и ги смелете в блендер, кухненски робот или друг подобен уред.
Съхранявайте в хартиени торбички в камерата или във фризер.
Ако предпочитате лютив червен пипер, прибавете няколко люти чушлета между другите, за да добавите пикантен вкус на червения пипер.
Полезните действия на черния пипер, за които да знаете
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Употреба на червения пипер
Червеният пипер се слага в много ястия - супи, ястия със зеленчуци, месо, птици, риба и др. Добавя се също към сирене, яйца, пастети, салати. Освен че някои ястия изглеждат по-красиво, стават по-ароматни и вкусни.
Важно е да знаете, че червеният пипер не трябва да се добавя във врящата мазнина, защото при изпържване захарното му съдържание се карамелизира и придобива горчив вкус и тъмнокафяв цвят. Най-добре е да се добавя по време на готвене (не пържене). Когато е затоплен, отделя изцяло своя аромат.
Ако все пак държите да го добавяте при пържене, малко преди това, добавете вода или бульон или други течни съставки.
Черният пипер: полезен или не?
Червеният пипер като лечебно средство
Освен че се използва като ароматна подправка, червеният пипер има и лечебни свойства. Унгарският учен Алберт Сент-Дьорд за първи път изолира витамин С от унгарската паприка. За това свое откритие през 1937 г. той получава Нобелова награда.
Един грам счукани пиперки (т.е. червен пипер) съдържа повече витамин С отколкото има в сок от четири лимона. Освен това пиперът има способността да съхранява витамин С, не настъпва разпад на тази ценна субстанция по време на топлинна обработка.
Червеният пипер съдържа също витамин Р, който пази кръвоносните съдове. Намалява кръвното налягане и при редовна употреба, предпазва от атеросклероза.
Червеният пипер съдържа също капсацин - на тази съставка се дължи лютивият вкус на пипера. Капсацинът е ценно средство в медицината. Действа обезболяващо и откашлящо, помага за прочистване на синусите и дихателните пътища.
Препоръчва се при грипни и простудни заболявания заради антибактериалните му свойства. Капсацинът има и способността да ускорява изгарянето на калории, затова е много полезен при спазване на диети.