В ежедневието ни звучи като невинна дума - "трябва". Защо обаче тя може да бъде толкова коварна? Психолозите я определят като най-невротизиращата дума, особено за хора склонни към безпокойство или тревожност.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
От ранното детство започваме да се сблъскваме с тиранството на "трябва". Родителите, ни декламират списък с неща, които трябва да правим. В една здрава социална среда, това е нормално, но токсичната среда може да формира нездрави убеждения.
Още: Ерата на технологиите: 4 негативни ефекта върху психиката ни
Например, дете, научено, че трябва да има перфектни оценки, за да бъде обичано от родителите си, може да препокрие угаждането с любовта и да приеме този модел на поведение в съзнателния си живот.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Днешните свръхконсуматорски общества налагат постоянно изисквания - трябва да се развиваме, да успяваме във всичко. Но когато "трябва" контролира живота ни, може да ни доведе до изгаряне под тежестта на очакванията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Защо трябва да следваме този шаблон? Защо трябва да учим, работим, имаме семейство, кариера, ако това не е това, което наистина желаем? Психоаналитикът Карен Хорни ни насърчава да разграничим собствените си убеждения и тези, които са внушени от токсичната социална среда.
"Трябва" ни напътства постоянно - трябва да отслабнем, да бъдем по-щастливи, да имаме повече приятели, да си купим нова кола... Но колко от тези желания са наистина нашите? И колко са влияние на външни фактори?
Свръхвзискателният образ, който създаваме, никога не може да ни донесе истинско щастие. Той е продукт на несигурност и натиск от средата. Този образ може да доведе до психични състояния като тревожност, панически атаки, "бърнаут".
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: 5 фрази, които веднага издават човек с психологически проблеми
Когато се освободим от този образ, ще открием настоящите си желания и стремежи. Те са истинският ни двигател за развитие и удовлетворение. Тогава "трябва" ще бъде заменено от естествено желание за промяна - промяна, която ни носи радост и удовлетворение.