Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психиатър: Не търси щастието и щастие е това, което ще намериш

25 февруари 2025, 15:30 часа

"Когато човек няма какво добро да каже за себе си и иска да каже нещо, той ще започне да говори лошо за другите хора."

Михаил Ефимович Литвак е лекар, психотерапевт и международно признат психиатър. Той беше първият, който разработи и използва система за разрешаване на конфликти, наречена психологическо айкидо.

Още: Законът на привличането: Методът 369 на Никола Тесла - как да сбъднете желанията си

Там, където има повече от един човек, винаги ще има конфликт. Всеки ден ни се налага да даваме или изслушваме аргументи и колкото повече социални роли имаме – толкова повече „материал“ за дискусия. Често тези дискусии не са градивни, а се превръщат в истински битки и причиняват сериозни "психически наранявания". Но имаме ли нужда от това?

Още: Понякога чувствате ли, че губите ума си? Защо възниква този страх и защо не трябва да се притеснявате?

Айкидо борец пада в посоката, която врагът тласка. В същото време дърпа противника със себе си – използвайки силата на противника. Принципът на психологическото айкидо се основава на същото нещо – ако бутате от високо, т.е. Ако принудите да паднете, първоначално ще се омекотите, опитвайки се да елиминирате ефекта от тласъка, и едва след това ще се изправите отново на крака.

Психологическото айкидо наподобява балансиране на топка – балансиране преди агресия. Будистите казват, че по този начин отслабваме съпротивата.

Обикновеното мълчание има ефекта на студена вода (студен душ). Докато опонентът ни ръмжи, ние го наблюдаваме внимателно и слушаме. Оставете ги да изстинат.

5 червени флага, които сигнализират, че е време да посетите психолог

Ако едната страна в конфликта действа разумно, останалите ще се чувстват по-спокойни. Ето защо ви предлагаме да се опитате да усъвършенствате изкуството на психологическото айкидо - по този начин ще запазите здравето си и спокойствието на близките си (допълнителни съвети в долната част на текста!)

Още: 3 типа жени, които не могат да бъдат счупени - преминават през бурии и блестят още по-ярко

20 съвета от Михаил Ефимович Литвак

Никой не отхвърля никого, но някои хора вървят напред, а други изостават. Който изостава, смята себе си за изгнаник.

Ако смятате, че сте добър човек, защо имате нужда другите да мислят това за вас?

Правете каквото искате и не питайте за разрешение. Няма да го получиш!

Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?

Индикатори за духовна зрялост са способността да обичаш и способността да се справяш със самотата. Ние правим най-добрите неща, когато сме сами.

Незрелият човек често има знания, но не знае как да ги приложи. Зрелият човек има знания и знае как да ги прилага. Следователно незрелият човек критикува другите, докато зрелият човек действа.

Не знам какъв е пътят към успеха. Но знам пътя към провала – това е желанието да се харесаш на всички.

Няма мъжка и женска логика. Има само способността или неспособността да се мисли правилно.

Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех

Искате ли да знаете кой е най-големият ви враг? Погледни се в огледалото. Победете го и останалите ще се подчинят.

Постигнете успех - обидите ще преминат.

Приятно е да говориш с приятели. Полезно е да се говори с врагове.

Има само една основателна причина, поради която бихте напуснали работата си или прекратили връзка с някого – невъзможността да постигнете личен растеж при тези обстоятелства.

Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова

Необходимо е да споделяте само радост с приятели и врагове. Приятелите ви ще бъдат щастливи, а враговете ви ще бъдат разстроени.

Не тичай след щастието и щастието е това, което ще намериш. Мога да ви кажа къде се намира щастието – във вас. Пътят към щастието е максималното развитие на всички ваши способности.

Щастието е продукт на добре организиран живот.

Ако искате да докажете нещо на някого, вие съществувате само за този човек. Ако съществувате за себе си, тогава не е нужно да доказвате нищо на никого.

Още: 4 знака, че имате силна интуиция, в която трябва да се вслушвате

Въображението е гласът на всички наши способности. И затова не мечтая да пея в операта. Нямам глас за това. И ако мечтаех за това, тогава щях да стимулирам способностите си. Тогава бих направила всичко необходимо, за да стана оперна певица. Просто трябва да помислите как да превърнете тази мечта в реалност. Не бързайте и мечтите ще се сбъднат бързо. Хубаво е, когато човек каже – просто искам да сбъдвам мечтите си.

По-добре е да общуваш с хубава книга, отколкото с празен човек.

Когато човек няма какво добро да каже за себе си и иска да каже нещо, той ще започне да говори лошо за другите хора.

Ако искате да стиснете нещо с ръцете си, нека е знание, а не врата на съседа.

Още: Как да имаме здрава психика и да се грижим за нея

Депресията е дадена на човека, за да мисли за себе си.

Психологическо айкидо – разрешаване на конфликти без бой

„Психологическо айкидо” се прилага успешно в практиката на консултиране на семейства, но и на бизнесмени.

В спорни ситуации, когато е необходимо да се прояви здрав разум и спокойствие на духа и когато е необходимо да промените „противника“ и да го накарате да не се чувства обиден и доброволно да следва вашата позиция, тактиката на „психологическото айкидо“ работи особено ефективно.

Още: 7 неподозирани факта за човешкия мозък: Трие спомени, за да ви запази

Преди да атакувате "врага", е необходимо да потушите съпротивата му, т.е. премахване на желанието за противопоставяне и доказване. „Психологическото айкидо” се основава на ясно и бързо убеждение с надеждни, красноречиви и красиво формулирани аргументи.

Проф. Харолд Хил: Всички отлагаме нещата за утре, докато един ден осъзнаем, че нямаме нищо друго освен изгубените вчерашни дни

Психологическото айкидо не предполага отричане на позицията на противника, първо го подкрепяте и едва след това навлизате в аргументите си. В резултат на това укрепвате връзката си с опонента си. „Психологическото айкидо” изключва възникването на конфликт, напрежение и раздразнение в общуването.

На работа и у дома често възникват ситуации, при които конфликтите се развиват по сценарий и можете предварително да предвидите как хората ще се държат в този сценарий. Тези знания могат да се използват за превантивна амортизация. Например отивате при шефа си и го информирате за грешките си, без да чакате неговата критика.

Не се борете, защото неизбежно ще станете това, срещу което се борите. Твърде много мощност води до обратния ефект.

Още: Психолог: 5 признака, че сте израснали с токсична майка

Научете се да бъдете водени, за да водите другите.

Човекът, който ви крещи, го прави от афект, което означава, че не го осъзнава. Смешно е да се опитваш да говориш с човек, чието съзнание е изключено. Все едно говориш с някой, който спи. Виждали ли сте някога някой да крещи на друг човек, докато е в добро настроение?

Как влияят социалните мрежи на психичното ни здраве?

Да крещиш в отговор на това, че някой ти крещи, е като да удариш давещ се човек с весло. Той или тя всъщност се дави – в собствения си гняв. Така че не им помагайте с това.

Какво правим, когато се чувстваме зле? Обвиняваме, крещим и плачем. Ето защо, когато някой ни крещи, той или тя всъщност се чувства зле. Знаеш ли как да спреш крясъците им? Млъкни и ги остави да се успокоят. Не слушайте думите им, това е просто болката им плаче.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Как може да не проявиш никаква реакция? Като се насърчавате и хвалите. „Какъв талант имам! Мога да остана спокоен дори с човек като този!“ Обикновеното мълчание има ефекта на студена вода (студен душ). Докато опонентът ни ръмжи, ние го наблюдаваме внимателно и слушаме. Оставете ги да изстинат.

Опра Уинфри: Вие получавате от живота това, за което ви стига куража да си поискате

Да мълчиш, да мълчиш, докато искаш да докажеш и покажеш толкова много е наистина трудна задача, но със сигурност си заслужава. Ако едната страна в конфликта действа разумно, останалите ще се чувстват по-спокойни. Ето защо ви предлагаме да се опитате да усъвършенствате изкуството на психологическото айкидо – така ще запазите здравето си и спокойствието на близките си.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес