Учени анализираха статистически данни за употребата на тютюн в света през последните 30 години. В навечерието на Световния ден без тютюнев дим, който се отбелязва на 31-ви май списание The Lancet публикува глобално проучване за употребата на тютюн от 1990 до 2019 г. Проучването анализира подробно националните статистики за тютюнопушенето и употребата на тютюн в 204 страни по света, събрани от 3625 представителни проучвания, проведени като част от проекта за изследване на заболяванията Global Burden of Disease Study (GBD).
Статистиката показва, че броят на пушачите нараства в световен мащаб и през 2019 г. е достигнал 1,1 милиарда души, информира БГНЕС. В същото време тютюнопушенето е причина за всяка пета смърт сред мъжете в света. Учените са особено загрижени от високата честота на тютюнопушене сред младежите на възраст 15-24 години, като повече от половината страни в света не показват напредък в намаляването на тютюнопушенето сред най-младите хора.
„Тютюнопушенето е основен рисков фактор, който застрашава здравето на хората по света, но борбата с него в много държави е изключително неадекватна“, заяви професор Емануела Гакиду от Института за здравни показатели и оценка към университета в Сиатъл, САЩ, която е рецензент на изследването. „Константно високият процент на пушачи сред младите хора в много страни, заедно с разпространението и рекламата на нови тютюневи и никотинови продукти, подчертава спешната необходимост да се удвои контролът върху употребата на тютюневи изделия. Ако човек не пуши редовно до 25-годишна възраст, едва ли ще стане пушач. Това е възможност за интервенции, които могат да попречат на младите хора да пропушат", заяви ученият.
Десетте "най-пушещи" държави в света са: Китай, Индия, Индонезия, САЩ, Русия, Бангладеш, Япония, Турция, Виетнам и Филипините, а всеки трети пушач в света живее в Китай. Резултатите от изследването показват, че средната продължителност на живота на пушачите е с десет години по-ниска от тази на непушачите, а всеки втори пушач е починал от причини, пряко свързани с вредния му навик. Учените отбелязват, че 87% от смъртните случаи са настъпили сред тези, които са пушили до края на живота си, и само 6% сред тези, които са отказали цигарите от поне 10 години. От това авторите заключават, че никога не е късно да се разделим завинаги със смъртоносния навик.