Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Броят на пушачите е нараснал, достигайки 1,1 милиарда души

28 май 2021, 07:40 часа

Учени анализираха статистически данни за употребата на тютюн в света през последните 30 години. В навечерието на Световния ден без тютюнев дим, който се отбелязва на 31-ви май списание The Lancet публикува глобално проучване за употребата на тютюн от 1990 до 2019 г. Проучването анализира подробно националните статистики за тютюнопушенето и употребата на тютюн в 204 страни по света, събрани от 3625 представителни проучвания, проведени като част от проекта за изследване на заболяванията Global Burden of Disease Study (GBD).

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Статистиката показва, че броят на пушачите нараства в световен мащаб и през 2019 г. е достигнал 1,1 милиарда души, информира БГНЕС. В същото време тютюнопушенето е причина за всяка пета смърт сред мъжете в света. Учените са особено загрижени от високата честота на тютюнопушене сред младежите на възраст 15-24 години, като повече от половината страни в света не показват напредък в намаляването на тютюнопушенето сред най-младите хора.

„Тютюнопушенето е основен рисков фактор, който застрашава здравето на хората по света, но борбата с него в много държави е изключително неадекватна“, заяви професор Емануела Гакиду от Института за здравни показатели и оценка към университета в Сиатъл, САЩ, която е рецензент на изследването. „Константно високият процент на пушачи сред младите хора в много страни, заедно с разпространението и рекламата на нови тютюневи и никотинови продукти, подчертава спешната необходимост да се удвои контролът върху употребата на тютюневи изделия. Ако човек не пуши редовно до 25-годишна възраст, едва ли ще стане пушач. Това е възможност за интервенции, които могат да попречат на младите хора да пропушат", заяви ученият.

Десетте "най-пушещи" държави в света са: Китай, Индия, Индонезия, САЩ, Русия, Бангладеш, Япония, Турция, Виетнам и Филипините, а всеки трети пушач в света живее в Китай. Резултатите от изследването показват, че средната продължителност на живота на пушачите е с десет години по-ниска от тази на непушачите, а всеки втори пушач е починал от причини, пряко свързани с вредния му навик. Учените отбелязват, че 87% от смъртните случаи са настъпили сред тези, които са пушили до края на живота си, и само 6% сред тези, които са отказали цигарите от поне 10 години. От това авторите заключават, че никога не е късно да се разделим завинаги със смъртоносния навик.

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес