Според ново проучване оптимистите може да живеят по-дълго. До този извод стигнаха специалисти от Harvard T. H. Chan School of Public Health след проведено мащабно проучване.
Резултатите му са поместени на страниците на Journal of the American Geriatric Society. Заключенията са направени въз основа на наблюдение на повече от 159 хиляди жени в САЩ за период до 26 години.
Хората, включени в проучването, са преценили нивото си на оптимизъм с помощта на теста за ориентация към живота, един от най-често срещаните тестове за измерване на оптимизма в изследванията и практиката. Експертите са отчели и още фактори, включително нивото на образование, семейно положение, доходи и хронични заболявания на участниците в изследването.
Кои са най-големите оптимисти според зодията?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Статистиката от това проучване показва, че участниците, които попадат в 25% от най-оптимистичните хора, живеят средно с 5,4% по-дълго от тези 25% от връстниците си, чието ниво на оптимизъм е най-ниско. Оказва се също, че оптимистите по-често доживяват до 90 години, пише StusyFinds.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Както отбелязват авторите на изследването, по-големите нива на оптимизъм са свързани с по-дълга продължителност на живота и по-голяма вероятност за постигане на дълголетие както като цяло, така и сред различните етнически групи. „Приносът на начина на живот към тези асоциации беше скромен“, посочват учените.
Един от авторите на изследването, Хаями Кога, обяснява, че положителните психологически фактори могат да смекчат както психологическия стрес, така и физиологичните реакции. Оптимистите вероятно ще имат по-голяма социална подкрепа, активно използват стратегии за решаване на проблеми и планиране, за да намалят до минимум рисковете за здравето – всичко това също съдейства и за достигане на дълголетие.
Разберете оптимист или песимист сте според ЗОДИЯТА
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Предишни проучвания също показват подобни резултати. Учени от Медицинския факултет на Бостънския университет стигнаха до извода, че оптимизмът и положителното отношение към случващото се около личността са едно от условията за „изключително дълголетие“ – достигане на възраст от 85 години и повече.
На практика много по-лесно е да се живее с положителна нагласа към събитията от деня. Ненужният стрес и лошо настроение имат своето отражение върху здравето и цялостното възприемане на заобикалящия ни свят. Опитайте да се доближавате с по една крачка всеки ден към дълголетието, гледайки оптимистично на случващото се около вас. Със сигурност няма да сгрешите.