Захарта, винаги се е считала за един от най-вредните продукти за здравето на човека. Прекомерната й консумация води до редица заболявания, сред които са захарния диабет и затлъстяването. Ето защо няма да я намерите в менюто на нито една диета, под каквато и да е форма. Трябва да знаем обаче, че захарта е вредна, само, когато се приема в прекомерни количества и приемът й не трябва да се изключва напълно, защото тя снабдява тялото ни с необходимата му енергия. Съдържащата се в нея глюкоза е жизнено важна за добрата функция на клетките в нашия организъм и ако приемаме по-малко от необходимото количество захар, можем да провокираме появата на редица симптоми, които са не до там полезни за здравето ни. Какви признаци се проявяват, ако консумираме прекалено малко захар?
Главоболието може да е един от симптомите, че на тялото ни му липсва захар. Мозъкът е един от органите, които най-много се нуждае от нея и когато количеството й в организма ни не е достатъчно, се появяват замайване, главоболие и световъртеж. Болката е с различен интензитет, може да бъде слаба и да е концентрирана в слепоочията, но може да бъде и остра и пулсираща като при мигрена. При много ниски нива на глюкоза в кръвта, главоболието може да бъде съпроводено и с повръщане, гадене и силно изразена чувствителност към силни светлина и звуци.
Липсата на достатъчно енергия е сред най-често срещаните симптоми, когато в организма ни има недостиг на захари. Човек се чувства отпаднал, без сили да извършва обичайните си ежедневни занимания, като тези състояния могат да прераснат и в отпадналост и много тежка умора.
Друг признак, че консумирате прекалено малко захар е лошият сън. Ако забележите, че заспивате трудно или се будите по няколко пъти през нощта, то причината за това, може да е в ниските нива на глюкоза в кръвта ви. Този симптом се проявява най-често при хората, които са натоварени и активни през деня, но не приемат достатъчно количество въглехидрати, за да заредят организма си с необходимата му енергия.
Прекомерно малкото количество на захари в организма води и до промяна в концентрацията на хормоните на стреса. Липсата на достатъчно енергия повишава нивата на кортизола и адреналина, и ни кара да търсим други енергийни източници. Това ни прави по раздразнителни и тревожни и променя настроението ни.
Ето защо се старайте да консумирате захар в умерени количества, без да прекалявате, но и без да се лишавате от нея. Ако намерите точния баланс, ще се радвате на добро здраве, без да е необходимо да се лишавате от любимите си сладки лакомства.
Статията има само информативен характер и не замества консултация с лекар - специалист!