Малцина от нас никога не са чували родителите ни да казват „не бъди мързелив“ или „не си яж ноктите“. Но ако нашите родители знаеха как тези навици ще ни помогнат в бъдеще, едва ли биха се опитали да ни откажат от тях. Ето някои осъждани навици, които ни правят по-здрави, по-умни и дори по-богати.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Гризете ноктите си
Изследователите попитали 1000 деца на възраст от 5 до 11 години дали гризат ноктите си и дали смучат палеца си. След 10 години децата с тези „лоши“ навици са по-устойчиви на алергии от тези без тези навици. Работата е там, че когато гризаме ноктите си, премахваме слоя кожа около нокътя. Бактериите и инфекциите попадат там и тялото се научава да се бори с тях от ранна детска възраст. Така че те не причиняват алергии или заболявания в бъдеще.
Още: Можеш ли да мислиш без думи, или защо езикът не е необходим за дълбоко мислене
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Отлагате
Има литература, която ни учи да спрем да отлагаме и да станем по-продуктивни. Професор Адам Грант обаче твърди, че отлагането не е мързел, а „чакане на подходящия момент“. С други думи, ако имате идея в главата си, не е нужно да я реализирате веднага. Изчакайте, докато „узрее“ и дойде подходящ момент.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Закъснявате
Хроничното закъснение ви кара да изглеждате неорганизирани и неучтиви в очите на другите. Но психолозите смятат, че хората, които закъсняват, може просто да са твърде оптимистични. Те наистина вярват, че могат да вземат детето си от училище, да тичат на йога и да купят хранителни стоки само за час.
Още: Учени вярват, че съзнанието може да обхваща цялата Вселена
Оплаквате се
Има различни видове оплаквания: когато се оплакваме на приятел отново и отново от некоректен шеф и когато говорим директно със същия този шеф. И така, психолозите смятат, че първият тип оплаквания води до нещастие (както за вас, така и за вашия приятел). Сякаш сте в омагьосан кръг: страдате през цялото време, оплаквате се, но не решавате проблема. А вторият вид оплакване – когато изразявате недоволство от човека, който е причината за това – е продуктивно и повишава цялостното чувство на удовлетвореност от живота.
Дъвчете дъвка
Не трябва да правите това по време на интервю, а сами – защо не? Изследванията доказват, че дъвката ви помага да се концентрирате върху задачата, която вършите, и да станете по-продуктивни. Дъвката също намалява нивото на кортизола, хормон на стреса, който повишава апетита и забавя метаболизма ни.
Още: 6 навика, които издават човек с висок IQ
Чистите рядко
Проучване от 2015 г. установи, че разхвърляното бюро е знак за по-продуктивен човек. Твърди се, че около вас има хаос, така че вие вършите работата си по-добре, защото искате да създадете ред някъде.
Мечтаете
Проучване от 2010 г. установи, че хората, които мечтаят, често стават нещастни. Те прекарват толкова много време в своя фантастичен свят, че вече не са готови да се върнат в реалността. Въпреки това, няколко минути мечтание по време на работа са ключът към продуктивността. Превключвате скоростите за кратко време, което ви дава възможност да погледнете по различен начин на работната задача.
Нервни сте
Счита се за неучтиво да се „мърдате“ на стол, да щракате с писалката си или да почуквате с крак. Но пести нервите, казват психолозите. Така давате воля на негативните емоции и не ги задържате в себе си. Същата функция изпълняват спортът, готвенето и изобщо всяка дейност по време на стрес.
Клюки
Психолозите казват, че настроението и самочувствието ни се подобряват, когато клюкарстваме с приятели. Но има важно предупреждение - клюките трябва да са насочени към това как да помогнете на друг човек. Например, ако приятелката ви се оплаква от връзката си с приятеля си и вие й давате съвет. Случаите, когато просто обсъждате други хора така, не се броят.
Стойте до късно
Психолозите са доказали, че хората, които си лягат по-късно от 23 часа, имат по-висок коефициент на интелигентност. Причината е, че имат твърде много идеи и мозъкът им никога не си почива. Проучванията показват също, че тези хора, които си лягат след полунощ, имат по-високи доходи от тези, които си лягат преди 00:00 часа. Но всяко тяло е индивидуално и мозъкът ви може да няма време да се възстанови с такъв режим (сънят преди полунощ се счита за най-важен).
Използвате думи за пълнеж
Проучванията показват, че речта на тези, които използват думи-пълнители, е по-съзнателна, логична и смислена от тази на тези, които говорят „чисто“. Просто нашият мозък използва „тук“, „накратко“, „харесва ми“ и други думи и звуци, за да си вземе „почивка“, да се концентрира и да формулира по-добре следващото изречение.
източник: https://www.marieclaire.ru/stil-zjizny/priznak-genialnosti-11-plokhikh-privychek-kotorye-vydayut-vysokii-intellekt/