Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Примерно меню за Гергьовден 2023 г.

03 май 2023, 19:44 часа

Гергьовден – 6 май, е най-големият пролетен празник и наред с Великден поставя началото на новата стопанска година. И до ден днешен този ден се празнува с радост във всяко българско семейство.

Свети Георги - Великомъченик и Победоносец

Нашите предци са свързвали деня на Св. Георги с пробуждането на природата, с уханието на цветя и билки, затова светецът се определя като покровител на овчарите и техните стада, а 6 май е празник на стопаните.

Интересното е, че денят на Свети Гергьовден се почита в традициите както за християни, така и на мюсюлмани по нашите земи, като обичайното е, че всички поднасят на трапезата жертвеното „Гергьовско агне” в чест на светеца. На този ден всички роднини се събират на празнична трапеза, а на трапезата трябва да има млечни продукти, дроб сърма (традиционно ястие от дроб с ориз и подправки), пресен чесън и лук, баница, вино, варено жито и обреден хляб.

Централно място на празничната трапеза заема агнешкото печено. Не пропускайте да добавите пресен чесън и салата от пресни зеленчуци, които в момента изобилстват в зеленчуковите градини. Древен обичай повелява трапезата да е на открито, а на места хората се събират край църквата или параклиса, посветен на Св. Георги. Там се прави курбан, подреждат обредни хлябове, баници и прясно сирене.

Какво не се прави на Гергьовден?

Примерно меню за Гергьовден 2023 г.

Днес отново ще измолим небесна закрила от Свети Георги и усърдно ще приготвим агнешко ястие за празничната трапеза.

Първият съвет от всеки добър кулинар е да избирате внимателно доставчика на месо.

Син печат - гаранция за българското производство на агнешко месо в магазините

Агнешкото месо е опасно, ако е застояло, защото около самата кост се образуват вредни вещества. Затова агнешките ястия се приготвят по-дълго - при продължителна термична обработка се унищожават всички бактерии и патогени, съветват готвачите.

Гергьовден – обичаите, задължителни за спазване!

Ето рецепта за пълнена агнешка плешка:

Специфичното е, че плънката се прави от зеленчуци и кайма, отваря се с шпатула между кокала и месото и се слага плънката, след което месото се запича. Подправките са много важни - чесън, джоджен, магданоз, девесил, розмарин, сминдух и т.н.

И въпрос на предпочитания е как да комбинирате вкусовете.

Друг важен момент е гарнитурата към печеното агнешко месо. По-добре се съчетава със зелена салата и зелен лук. Вече ги има почти целогодишно на пазара, но най-вкусни са през пролетта. Марулята е свежо допълнение към празничната трапеза, добавя се към нея лимон, варени яйца и репички.

Няма нищо по-ценно от зеленчуците и подправките от собствената градина.

Честит Гергьовден!

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес