Бронзовостта е опасна болест по доматите, която може да унищожи както разсад, така и възрастни растения. Негативният краен резултат е, че значително намалява добива – приблизително с 80%.
Вирусът на доматената бронзовост (TSWV) е широко разпространен в повече от 70 страни по света. Освен доматите, засяга по принцип и като цяло растенията от 80 семейства, включително тютюн, боб, салата, картофи, сладък пипер, гергини (далии), астри, гербери, мушкато. Икономическите загуби са огромни. В САЩ само от бракуването на половината реколта домати заради бронзовост вредите възлизат на 80-100 милиона долара годишно.
Как се предава бронзовият вирус на доматите?
Той се пренася главно от трипсове, които на етап ларви при храненето си със сока на растенията се заразяват от вируса - но стават носители на етап имаго (завършено насекомо) и са в състояние да предадат вируса на потомството си. В природата вирусът се съхранява и пренася от тютюневи трипсове (Thrips tabaci), а напоследък - от калифорнийски такива (Frankliniella occidentalis). Трипсовете представляват многоядни вредители, те увреждат повече от 150 вида растения както на открито, така и в оранжерии.
Болести по доматите: Сигнал за какво са петната?
Бронзовостта по принцип е много вредна болест. Заразеният разсад умира напълно. При заразяване на етап пъпкуване културата намалява със 70-80%, а когато е заразена във фаза цъфтеж - с 10-15%. Върху младите листа на доматите се появява жълтеникав или мръсно-виолетов рисунък с пръстени, примки или ъгловати петна.
Най-характерната характеристика е некротичната неравномерна петнистост, забелязвана върху листата под във вид на зигзагообразни тъмнокафяви или бронзови линии по основната жилка. Некротичните зони излизат като неравномерни езици между страничните жилки. До 10 дни те се увеличават леко, наоколо им се образуват зони на хлориста тъкан, първичната некроза е заобиколена от два или три пръстена на мъртва тъкан (пръстенна некроза). По стъблото и дръжките на листата се появяат кафяви и черни ивици.
Върховете на растенията често умират, цветовете се деформират поради окапването на част от венчелистчетата. Листата, които се появяват по-късно, имат почти нормална морфология въпреки, че съдържат и вирус. Върху зелените плодове се появяват кафяви, зелени и бледи пръстени. При зреене такива плодове имат пъстър жълто-червен (бронзов) цвят. Върху узрелите плодове се образуват дълбоки тъмни некрози. С увреждането от некротичните щамове на вируса централните участъци на петната придобиват вида на концентрични некрози.
Поради големия брой некрози растенията умират. По-често болестта приема латентен характер, който се възприема като временно лечение - но не се постига пълно възстановяване. Диагнозата се усложнява от външното сходство на симптомите на бронзовостта с черна бактериална петнистост, алтернария или увреждане от насекоми.
Най-опасните болести по доматите
Как да се справим с бронзовостта по доматите?
Трябва да бъдат отстранявани плевелите на разстояние 15 м около насажденията и оранжериите, прилагат се инсектициди и адхезивни (лепкави) капани за унищожаване на носителите на вируса.
Селекция на устойчиви сортове
На преден план стои задачата да се намери изначално генетична резистентност (съпротивляемост) към това заболяване като икономически по-печеливше решение. Използването в съответните лаборатории на молекулни маркери значително разширява възможностите за оценка на гените по отношение на резистентност към болести и вредители на растенията. Анализът на тези маркери, свързани с гени, които гарантират стабилността, дава възможност да се изберат стабилни растения на генетично ниво и да се намалят трудностите при фитопатологичната оценка на пробите, резистентни към заболявания.
Биолозите в много страни откриват подходящи родителски линии и получават нови обещаващи хибриди с резистентност към бронзовостта по доматите.
---