Водата е извор на живот, а от добрата хидратация зависи до голяма степен общото здравословно състояние. Дехидратирането е особено опасно за бебета и малки деца, като и за възрастните хора със сериозни хронични заболявания. Тогава защо се колебаем при високо кръвно пие ли се вода?
Защо хипертониците имат колебания относно ползата от приема на вода за състоянието им?
Вероятно това колебание доколко полезен за пациентите с високо кръвно налягане е приемът на течности се корени в съвета към хиптониците да увеличат количеството вода и да поддържат високи нива на хидратация с цел превенция на рязкото спадане на кръвното налягане и подобряване на самочувствието. Така пациентите с хипертония – над милиард засегнати по целия свят – остават с впечатление, че водата повишава кръвното налягане и погрешно считат, че ще допринесе за скок на показателите на апарата за кръвно, което е крайно опасно за засегнатите от хипертония. Въпреки че водата и увеличеният прием на течности са изключителни ценни за хипотониците – хората с ниско кръвно налягане – тя не повишава кръвното налягане на хипертониците.
Още: Лекар: Спрете да пиете вода сутрин на празен стомах, здравен съвет за деня, 10 януари
Защо при високо кръвно се пие вода и как дехидратацията повишава кръвното налягане?
Водата е жизнено необходима независимо дали пациентът е с хипертония, или с хипотония. Но докато при пациентите с ниско кръвно налягане тя е ценна и като средство за превенция на спад на налягането и помага за поддържането му в нормални граници, при хипертониците водата не води до по-високи показатели на апарата за кръвно. Странен факт, нали? Още по-любопитно е, че една от причините за хипертонията е… дехидратацията – пациентите, които не приемат достатъчно вода са изложени на по-висок риск от хипертонична криза.
Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно
Този на пръв поглед странен за повечето хора факт се дължи на състава на кръвта – около 90% вода, което означава, че общият обем на кръвта ще намалее при дехидратация, а тялото ще реагира чрез стесняване на кръвоносните съдове, което води до повишаване на кръвното налягане. Ако обаче нивата на хидратация продължат да спадат, кръвното налягане поема също надолу – към понижаване, което може да е толкова сериозно, че да причини световъртеж и загуба на съзнание. Това научно обяснение дава отговор на много въпроси и колебания относно приема на вода от пациентите с хипертония. А има ли ограничение в количествата, защото в случая говорим за вредата от дехидратацията, а не за повишен прием на течности при пациенти, които не са дехидратирани? Хроничната дехидратация може да влоши състоянието на хипертониците и да допринесе за хиперточина криза, но, внимание, същото може да причини и прекомерната хидратация. 6 до 8 чаши на ден са препоръчителното количество, като все пак то варира според тегло, възраст, климат, здравословно състояние.
Още: След водата: Кои са най-здравословните напитки
Друг начин, по който водата и дехидратацията влияят на кръвното налягане е свързан с нивата на натрий в кръвта. Дехидратацията води до дисбаланс на електролитите, от които тялото се нуждае за работата на мускулите и на всички органи и системи, както и за баланса на натрия. Увеличаването на натрия води до повишени нива на хормона вазопресин, който не позволява допълнителната загуба на вода. Този хормон причинява свиване на кръвоносните съдове, като по този начин се повишава кръвното налягане. Това повишение може да е рязко и много опасно – хипертонична криза.
Оказва се, че степента на дехидратация играе решаваща роля в това дали кръвното налягане ще се повиши, или понижи. Приемът на вода, когато е своевременен и в разумни количества, преди да е настъпила дехидратация,помага за поддържане на кръвното налягане в нормални граници и при хипертониците, и при хипотониците, както и при здравите хора, които не срещат проблеми с кръвното си налягане.
Коя е най-добрата вода за ежедневието ви: Ето как да изберете
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.verywellhealth.com/high-blood-pressure-and-water-intake-5203030