Попово прасе - името си получава, защото е всеядно, много лакомо, рови като прасетата и винаги намира какво да яде. В различни региони на страната го наричат по различни начини - конощип, щипоконица, конопищица, все имена свързани с щипците му.
Другото име на поповото прасе е "къртичи щурец" идва от латинското "Gryllotalpa" и също не е случайно. То прилича на щурец по структура на тялото и способността да издава звуци и е подобна на къртица по способността си да се заравя в земята и разширените четки на предните лапи, които допринасят за копаене в земята.
С тези трикове ще спасите картофите от попови прасета
Поповото прасе има тромавото удължено тяло с тъмнозелен цвят с гъсто тъмнокафяво опушване от горната страна. Долната страна има косми с тъмно жълт, понякога маслинен оттенък. Черупката на гръдния кош е здрава, твърда и има такава структура, че главата на вредителя в случай на опасност например може да се скрие под нея. Главата на поповото прасе има средно големи очи, между които има две допълнителни очи, дълги мустаци и 4 пипала, които рамкират уста със силни челюсти.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Предните крайници се различават от останалите четири по своята модификация - по-къси, масивни и мощни, пригодени са както за копаене на почва, така и за плуване. Предните крила са къси, закръглено-триъгълни. Задните крила на насекомото са много развити, което помага на насекомото да преодолее големи разстояния за кратко време. Сгънатите крила са две дълги тънки люспи, които надвишават дължината на корема и приличат на две опашки. Дължината на тялото на възрастен достига 60 mm, а дебелината е 15-20 mm.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи