С настъпването на студа през зимата, градинските дейности намаляват поради замръзващото време, но не трябва да забравяме напълно за нашата градина, а правилната грижа ще осигури красива пролетна реколта в нашия двор.
Когато силният студ замръзва водата, съдържаща се на вътреклетъчно ниво в листата на растенията, ледът заема повече място от течната вода и по този начин разрушава клетъчните стени. Когато слънцето изгрява, това води до топене на тези клетки, което ги кара да се дехидратират и да умрат.
За да избегнете това тъжно събитие, е много важно да следвате тези съвети по -долу:
Съвети как да подготвите градината си за зимата
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Защитете растенията, неподходящи за този тип климат. Единият вариант е да ги преместите на място, където слънцето ги удари, но не е директно студено, или да поставите някакъв вид хартия или пластмаса, която да ги покрива напълно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не е препоръчително да се поливат растенията през това време за дълги периоди от време, но да се намали и с преминаването на зимата да се увеличи напояването.
Ако искате да поливате , правете го сутрин и директно в земята , никога до листата, за да избегнете замръзване на водата.
Ако използвате отопление в къщата си и сте решили да държите растенията вътре, по -добре е да не ги поливате, а по -скоро да ги напръскате с вода, за да генерирате повече влажност в околната среда.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Опитайте се да заобиколите най-чувствителните към зимата растения с тези, които са най-устойчиви на ниски температури, за да ги защитите.
Разбъркайте pocvaта малко по топъл график, за да фиксирате хранителните вещества в корена и pocvaта, без да излагате корените, върнете pocvaта обратно и веднага поливайте.
Важно е да се режат растения, които са претърпели някакъв вид влошаване на студа в края на зимата.
Значението на органичните торове
Есенно-зимния сезон е отличен за разбъркване и аериране на pocvaта, както и за добавяне на органични торове, с което ще постигнем, че до идването на пролетта градината е в оптимални условия.
Не забравяйте, че компостът винаги трябва да бъде органичен, като отливки от червеи, мулч и т.н. Причината е, че това подобрява структурата на pocvaта, допълва хранителните вещества и също така леко повишава температурата на pocvaта.
Въпреки че влажността е по-голяма през този сезон, градината трябва да се полива, макар и не толкова често, колкото през другите сезони. Това, което трябва да избягваме, е да я поливаме през нощта, тъй като в райони, където е по-студено, водата може да замръзне и да причини щети.