Месото – прясно и приготвено по подходящ начин – варено, на скара и т.н. със сигурност доставя повече ползи за здравето и е по-диетично дори от най-качествените колбаси. И все пак има моменти, в които е по-удачно да нарежеш колбаси на трапезата.
Тъй като всички те съдържат освен сланина и месо (като най-масово се използват свинското и месото едър рогат добитък), редица консерванти, субпродукти, кръв, нишесте, брашно и други добавки, които не носят ползи за здравето като двете бели отрови – захар и сол, ти препоръчваме внимателно да избираш какво слагаш на масата си и да насочиш избора си към качествените колбаси, които със сигурност са по-пълноценна храна. Качествените колбаси са с по-висока цена е именно тя може да те насочи дали правиш най-добрия избор за трапезата си, макар да не е единственият фактор, който определя качеството, макар високата цена да не е винаги гаранция за качество.
По отношение обаче на евтините колбаси бихме могли да те посъветваме само едно – да ги избягваш, тъй като повечето от тях имат повече консерванти, оцветители и добавки, отколкото месо. По-добра идея е да си закупиш чисто месо и да приготвиш хапки за партито на верандата, отколкото да сервираш евтини колбаси, чието съдържание често е загадка. Ако все пак държиш на колбасите и обичаш вкуса им, добра идея е да се научиш да разпознаваш качествените колбаси. Ето как.
Как да познаеш качествените колбаси?
Освен по-високата цена, за която вече споменахме, можеш да разпознаеш качествените колбаси и по:
- Количеството на отпадъчни меса, богати на съединителна тъкан, вложени в колбаса
Ако има коректен състав, посочен на продукта, той може да ти подскаже качествен ли е колбасът и какво всъщност купуваш. Колкото повече са отпадъчните меса, толкова с по-ниско качество е колбасът.
Лекар разкри по колко колбаси може да се ядат без вреда за здравето
- Вида на сланината
Колбасите определено не могат без сланина, но нейният вид и количество ще ти подскаже дали говорим за колбас с ниско качество, или ще сервираш на трапезата от висококачествените колбаси.
- Цвета
Колбасите с ниско качество често се отличават със своя наситен червеникав цвят, който се дължи на оцветители, а не на месото, което е доста оскъдно в тях. Яркият и наситен цвят на колбаса означава само едно – ниско качество.
- Аромата
Качествените колбаси имат аромат на месо и леки подправки и на нищо друго. Ако усещате странни аромати, може би не трябва да се спирате на този колбас. Освен аромат на химикали колбасите с ниско качество могат да имат и аромат на много и натрапчиво силни подправки – хитър трик да се маскира друг аромат – неприятен. Не се подлъгвайте.
- Състава
Погледнете добавените консерванти и стабилизатори на цвета, изписани на етикета на колбаса. Не виждате такива? Честито, открили сте най-качествените колбаси. Качествените колбаси се познават по това, че съдържат много висок процент месо за сметка на броя съставки, които обикновено е скромен. Колкото по-дълъг е списъкът със съставки на етикета на колбаса, толкова по-далеч от него е добре да стоите, ако ви е грижа за здравето и фигурата ви.
Лекар разкри как е правилно да се ядат колбаси
- Бранда
Производителят не е без значение. Колбаси, предлагани от доказали се с качественото си производство брандове, колбаси, предлагани от реномираните фирми, са винаги по-удачен избор, макар да закупите малко количество, от 3-те пръчки на промоция с неизвестен произход и съдържание. Пазарувайте разумно – ако пиршеството от натрупани чинии на масата ви е с колбаси с ниско качество, не сте се хранили обилно, хранили сте се вредно. По отношение на гостите също е по-засищащо за тях да се насладят на малко количество отбрани колбаси, отколкото на препълнени плата с консерванти, химия и добавки.
- Начина на производство
Предпочитайте колбаси, при които месото е отделено ръчно, тъй като при механичното отделяне получената суровина е с високо водно съдържание и ниска хранителна стойност, поради което, за да се придаде форма и да стегне колбасът, се влагат на повече консерванти, сгъстители и оцветители, което не прави колбаса качествен.