Няма човек, който да не е ял мусака, или поне да не е запознат с това, какво представлява тя. Ние го считаме за нещо традиционно българско ястие, но всъщност мусаката е арабско ястие и дори името й е взаимствано от арабски, където е "musaqqaa", което в буквален превод означава изстуден.
История и особености на гръцката мусака
Мусаката съществува сред всички балкански народи: българи, турци, гърци, румънци, всички ние приемаме мусаката като част от собствената си култура и кухня.
Макар и при всички тези народи да има ястие носещо това име, то в приготвянето на муската има огромни различия. Както знаем в България мусаката се приготвя от кайма, картофи, лук и подправки, които се задушават, след което се пекат и накрая се заливат със смес от кисело мляко, яйце и брашно.
Гърците са тези, които са спомогнали за популяризирането на мусаката и заради това по света е гръцката рецепта е приета като оригинална. Тя се приготвя без картофи, а с патладжани.
Още: Вкусна и много бърза гръцка мусака
Гръцката мусака се прави като се редуват пластове от запържени филийки патладжани, доматен сос и мляно месо, предимно овнешко или говеждо. Заливката й се прави със сос бешамел и за завършек - настърган кашкавал.
Рецепта за гръцка мусака
Продукти:
- 1 кг патладжани
- 500 г кайма
- 100 мл зехтин
- 1 глава стар лук
- 100 мл сухо бяло вино
- 600 г домати
- 1 пръчка канела
- 2 главички карамфил
- 1/2 връзка магданоз
- 150 г грюер (в оригиналния вариант - кефалогравиера)
- сол и черен пипер
За бешамела:
Още: Гръцката мусака, по която домакините полудяха
- 500 мл хладко прясно мляко
- 30 г масло
- 2 супени лъжици зехтин
- 40 г брашно
- сол, бял пипер, индийско орехче
Начин на приготвяне
Патладжаните се нарязват по дължина на филии. Поставят се в съд със солена вода и се оставят за 15-20 минути.
Отцеждат се и се подсушават с кухненска хартия. Подреждат се в тава на един пласт, посоляват се леко и се заливат с малко зехтин. Пекат се на 200°C за 20 минути докато омекнат и придобият цвят. Изваждат се от фурната и се оставят на топло място.
Още: Класическа рецепта за гръцка мусака
Лукът се нарязва на ситно. В тенджерка се загрява останалия зехтин и лукът се сотира за 2-3 минути. Добавя се каймата и се разбърква няколко минути докато промени цвета си. Посолява се със сол и черен пипер. Изсипва се виното, доматите, канелата и карамфилът. Когато сосът заври, котлонът се намаля. Оставя се да къкри около 1 час докато течността се изпари и сосът остане на мазнина. Тенджерката се маха от котлона, изваждат се пръчката канела и карамфилът. Към соса се добавя наситнения магданоз.
За бешамела маслото и зехтинът се смесват и се загряват на умерен огън. Добавя се брашното наведнъж и се разбърква около 30 секунди с телена бъркалка. При непрекъснато бъркане на тънка струйка се излива хладкото мляко. Разбъркването продължава докато бешамелът се сгъсти. Маха се от котлона и се овкусява със сол, бял пипер и прясно настъргано индийско орехче.
Дълбока тава с приблизителни размери 30×18 см се намазва с малко зехтин. На дъното се подреждат половината патладжани. Поръсват се с 1/3 от сиренето грюер.
Още: Много вкусна класическа рецепта за гръцка мусака
Върху тях се изсипва сосът с каймата и се разпределя равномерно. Подреждат се останалите патладжани и се поръсват с 1/2 от останалото сирене. Най-отгоре се разпределя бешамелът и последните 50 г сирене грюер.
Мусаката се пече в предварително нагрята фурна на 180°C за 35-40 минути докато бешамелът придобие златист цвят.
Оставя се да изстине леко преди да се сервира.