Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пилинг на лицето: Защо е необходим и как да изберем правилния?

13 септември 2023, 22:00 часа

Пилингът е козметична процедура, насочена към ексфолиране на мъртвите кожни клетки с помощта на киселини. Кожата се лющи, като така отстранява старите клетки и позволява на новите да растат. В резултат на обновяването на клетъчните структури се наблюдава следното: бръчките се изглаждат, порите се стесняват, тенът е изравнен, изчезва пигментацията.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Видове пилинги по дълбочина на въздействие

В зависимост от състава, пилингът може да засегне различни слоеве на кожата.

1. Повърхностен. Това е най-нежният вид и действа изключително в рамките на роговия слой. Концентрацията на активните вещества е малка, така че се ползва за решаване на проблеми като излишни мастни жлези и нездравословен тен, както и лющене. Не се изисква рехабилитационен период.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

2. Среден. Тук концентрацията на киселини в състава е повишена, поради което по време на процедурата се засягат по-дълбоките слоеве на кожата. Този пилинг е подходящ за борба с старчески петна и фини бръчки.

3. Дълбок. Този вид пилинг е най-травматичен и не може да се направи в домашни условия. След процедурата рискът от образуване на белези с трудно последващо възстановяване се увеличава.

Грижа за кожата: 6 стъпки, които да правите всеки ден

Какви киселини има в състава?

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Азелаинова

Азелаиновата киселина е известна със своите антисептични и противовъзпалителни свойства, така че пилингът на нейна основа често се използва в комплексната терапия за лечение на акне.

Салицилова

Салициловият пилинг също е включен в задължителния списък на тези, които са преследвани от прекомерната работа на мастните жлези. Киселината има бактерициден ефект, намалява себума, свива порите и изсветлява белези след акне.

Гликолова

Но гликоловата киселина, за разлика от салициловата, е враг на преждевременните и мимическите бръчки. Системното използване на продукти на нейна основа стимулира кожата да синтезира колаген и повишава еластичността. Настъпва активна клетъчна регенерация.

Бадемова

Бадемовият пилинг е необходим за тези, които желаят да премахнат пигментацията и да изсветлят петна по лицето си, без да навредят на кожата. Неговият активен компонент под формата на бадемова киселина изравнява тона и връща естествен, здрав нюанс.

Грижа за кожата: Ето как да изберете слънцезащитен крем според типа кожа

Млечен

Млечният пилинг е едно от най-деликатните и същевременно ефективни средства за ексфолиране и обновяване на чувствителната кожа. Ако кожата ви често реагира на външни влияния със зачервяване , това ще я насити с влага отвътре и да повиши тонуса на епидермиса без дразнене и дискомфорт под формата на сухота.

Пирогроздена

Пирогроздената киселина може да стимулира синтеза на колагенови и еластинови влакна. Поради дразнещия си ефект, пилингът бързо причинява белене, но процесът на възстановяване е кратък и отнема 2-3 дни. Решава проблеми като: грапавост, неравен релеф, вяла кожата и загуба на еластичност.

Правила, които не трябва да се пренебрегват

1. Процедурата е противопоказана при наличие на кожни заболявания, както и ожулвания, порязвания и открити рани.

2. Пилингът се ползва върху добре почистена кожа.

3. След процедурата интензивната хидратация е задължителна стъпка в грижата, за да предпазите кожата си от ненужен стрес.

4. Необходимо е да използвате SPF крем за лице, който ще предпази отслабената кожа от допълнителни увреждания под въздействието на ултравиолетовото лъчение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес