Джени Морис от университета на Съсекс във Великобритания обясни защо хората често преяждат. Колонката на експерта е публикувана в списание The Conversation.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Според Морис склонността към преяждане се определя от няколко фактора, първият от които е размерът на порцията. Тази теза се потвърждава от резултатите от направен наскоро експеримент, по време на който участниците в опита били помолени да изядат докрай купа със супа докрай. Към някои от купите били свързани тръбички, през които незабележимо за участниците се допълва хранителната течност. След края на експеримента станало известно, че въпреки употребата на 73% повече бульон, отколкото останалите, усещането за ситост било еднакво, предаде БГНЕС.
Не по-маловажен фактор е разнообразието на блюдата на масата. Диетоложката подчертава, че чувството за ситост е пряко свързано с момента, в който организмът започва да получава по-малко удоволствие от вкуса на храната. По този начин, според резултатите, ако масата "се огъва от храна", човек изяжда четири пъти повече.
В полза на преяждането се нареждат такива дейности като гледане на телевизия, четене на книга, придружаването на храната с алкохол. Влияе и поведението на другите хора около масата. Според Морис, когато човек се отвлича, той по-трудно усеща момента на насищане и заради това яде повече.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Подобно е действието на алкохола, заради който мозъкът получава по-късно необходимите сигнали.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Когато човек е в компания, той несъзнателно възприема хранителните навици на другите хора, стреми се да пробва това, което харесва на съседите по маса, което също допринася за преяждането.
За да избегнете преяждането, съветва Морис, трябва да се съсредоточите изключително в храната си. Тя съветва и да се снима това, което се изяжда, за да си напомня човек за количеството, изядено от него.