Когато говорим за фобии, определено тази към змии - "офиофоби", обединява повечето жители на планетата. Освен заради опасната им отрова, някои хора изпитват стрес само от вида им. А в последните години в България все повече се увеличава броя им.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
В страната ни се срещат 17 вида змии от 6 семейства, което нарежда България в челните места по брой видове в Европа. Успокояващ факт е, че само 5 вида от тях имат способността да произвеждат токсини, които са опасни за човешкото здраве.
Вижте още: Случи ли се подобно нещо в дома ви, скоро ще получите голяма сума пари
Най-страшна при среща с човек определено е вдлъбнаточелият смок, който обитава предимно Южна България – Източните Родопи, Бургаско, Странджа. И макар да се държи точно като кобра, по-скоро е доста агресивен, но не толкова опасен, защото отровата му е слаба. При среща с човек или животно, заема поза с вдигната предна част на тялото си, подобно на кобрата и често напада жертвите си. Заради разположението на зъбите му, обаче е трудно да захапе човек.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Не по този начин седи обаче въпросът с двете най-отровни змии в България - усойницата и пепелянката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Ако хората имат фобия към змии, то пепелянката има фобия към хора. Тя е доста мързелива, страхлива и напада само в случай на опасност. И макар отровата ѝ да е силна и опасна, тя рядко я използва при самозащита, защото я пази за плячката си.
Най-отровната змия в България е усойницата, тя също не е агресивна, но отровата ѝ е силно токсична. Напада само когато се чувства застрашена. За щастие, в повечето случаи на ухапване инжектира малко количество от отровата си, но е задължителна консултация с лекар при нападение от нея.