Често пъти след подмяната на старата дървена дограма с нова ПВЦ, се появява досадният конденз, заради който клиентите хвърлят обвинения срещу производителите на "некачествена" дограма. Някой дори стигат до грешното заключение, че "конденз не прави само дървена дограма". Истината обаче е съвсем друга.
Необходими са две неща, за да се образува конденз - студена повърхност и влажен въздух. Влажността на въздуха в едно помещение се увеличава от всичко, отделящо водни пари - при готвене, пране, от цветята, хората в помещението и други. Когато влажният въздух достигне до студените повърхности, като рамките на прозореца, техните стъкла или външните стени, влагата, намираща се в него кондензира по тях.
Старите дограми нямат добро уплътнение, което води до нежелано постоянно проветряване и влажният въздух излиза от помещението, но с него заедно си заминава и така желаната топлина. Когато се подмени дограмата с нова, помещението се "запечатва" и водните пари няма как да го напуснат. Това води до повишаване на влажността на въздуха и така се появява конденз там, където повърхностите са най-студени, предимно - стъклопакетите и стените. При новото строителство се наблюдава повишена влажност на въздуха заради изпарението на влагата, акумулирана в някои строителни материали.
За решаване на проблема с конденза трябва да премахнете факторите, които водят до появата му - студените повърхности и високата влажност на въздуха. Как става това?
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
- Редовно проветрявайте помещенията за по 5 - 10 минути. Правете това няколко пъти дневно или винаги, когато имате възможност. Освен, че ще намали влажността, проветряването ще освежи въздуха. Не трябва да се притеснявате за загубата на топлина - акумулираната топлина във въздуха е в пъти по-малка от тази, акумулирана в мебелите, стените и предметите. Проветрявайте при широко отворен прозорец и се опитайте да създавате течение за кратко време. Така ще постигнете голям ефект, а температурата много бързо ще се възстанови до желаната стойност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
- Не проветрявайте мокрите помещения, като отваряте вратите им /банята например/. Използвайте предимно вентилатори, които са монтирани на вентилационната шахта.
- Не сушете мокри дрехи в помещенията.
- Когато готвите, задължително използвайте абсорбатор, който отвежда миризмите и парите навън.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
- Изнесете цветята от стаите с конденз.
Използвайте термокерамични бои
Те съдържат кухи и микроскопични керамични сфери, през които не преминава топлина. Голямото предимство на тези бои е, че могат да се справят с конденза без да е нужно постоянен режим на отопление. Вътрешното боядисване с термокерамични бои повишава значително температурата на повърхността на стената.
Топлоизолация
В случай, че външните ви стени нямат добра изолация, по тях ще започне образуването на конденз. За това е най-добре вътрешната термокерамична боя да я комбинирате с външна изолация. Това може да се окаже по-сериозен разход, но със сигурност ще спестите в дългосрочен план от намаляването на разходите по отоплението. Външната изолация ще повиши температурата на стените, а с това ще елиминира конденза. Така ще повишите и комфорта в помещението.
Режим на отопление
Ако правите това едва по няколко часа дневно, рискувате за поява на конденз, дори да имате в наличност добра външна изолация. Краткото време, което използвате да отоплявате, едва ли ще бъде достатъчно за затопляне на стените... В случая биха ви помогнат термокерамичните бои, които вече разгледахме.
Разположение на отоплителните уреди
Най-добре е да бъдат разположени на външната стена точно под прозорците. По този начин ще ги затоплят, което ще намали вероятността да се появи конденз. Като недостатък може да се отбележат увеличаване на топлозагубата през стената и мястото, което невинаги може да бъде удобно за монтаж на отоплителния уред.
Позиционирането им на външната стена под прозорците затопля последните и съответно намалява вероятността за конденз. Недостатъците са увеличените топлозагуби през стената и това, че мястото невинаги е удобно за монтажа им.