По въпроса с консумацията на хляб мненията са противоречиви. Според някои не трябва да хапваме хляб, други препоръчват здравословни типове, а трети не се съобразяват с това и хапват спокойно какъвто хляб им попадне. Често да си кажем, друго си е, когато хапнеш филийка с любимото ястие и топиш соса, но не е толкова здравословно. И все пак – има ли полезни алтернативи на хляба и какъв хляб изобщо можем и е хубаво да ядем? Ето няколко мита, свързани с хляба.
Хлябът ни държи сити по-дълго време – ако обаче искате да свалите тегло, е добре да го ограничите от менюто. Той е с високо съдържание на калории и с него най-лесно се качват килограми. Освен това повишава кръвната захар и трупа мазнини в черния дроб. Ако нямате проблеми с теглото, е важно да не прекалявате с хляба, в случай че не можете да се откажете напълно от него.
Черният хляб е по-полезен от белия – истината е, че разликата между тях е минимална. Просто въглехидратите при черния хляб идват от ръжено, а не от бяло брашно. То обаче не е полезно при хора, страдащи от киселини, защото ги провокира.
Безглутеновия хляб е полезен – освен че не съдържа глутен, този хляб по нищо не се различава от обикновения. Хората с непоносимост към глутен биха го оценили, подходящ е за тях. Ако спазвате безглутенова диета – също. Иначе няма значение дали консумирате хляб със или без глутен.
Хлябът с мая не е полезен – счита се, че той образува газове в корема. Истината е, че всеки хляб ги предизвиква. А в хляба без мая пак се ползва такава, включена като закваска. Така че разликата общо взето няма.
Не е препоръчително да ядем хляб и месо наведнъж – тази комбинация не затруднява храносмилането. Истината е, ако спазвате това деление, вие просто се храните разделно, което е и по-полезният вариант. Така няма да натоварвате организма допълнително. А и месото е само по себе си доста питателно и може да ви засити за дълго време.
Пресният изпечен хляб се храносмила по-трудно – да, той изисква повече време, за да се усвои от организма. Ако хапнете по-голямо количество от него, може да получите и запек или киселини. Ако все пак си хапнете разумно, няма да имате такива проблеми.
Ваше е решението дали да хапвате хляб, или не. Въпросът е да го правите в разумни количества и да не прекалявате, но това важи и за всеки един друг хранителен продукт.