Емоциите са тясно свързани с енергията и психологическото и физическото здраве на човека. Негативните емоции и преживявания не само ще развалят настроението ви, но и ще повлияят негативно на вашето здраве и късмет.
Мозъка има две свързани помежду си системи, които преминават през различните му области. Тези системи работят съвместно и отговарят за сърдечносъдовата система, имунната система, метаболитната система и други.
Ако сте под стрес или други силни емоционални чувства тези мозъчни системи (мрежи) формират всички емоции от гняв до еуфория. По този начин се балансират усещанията в тялото. Освен това отговарят за паметта, страховете, концентрацията.
Всеки човек се стреми в живота си най-вече към здраве и късмет. Положителните преживявания благоприятстват доброто здраве и късмет, докато негативните оказват лошо влияние.
Ето кои са 7-те негативни емоции, които да се стараете да не допускате в живота си, за да се радвате на добро здраве и повече късмет.
Гнева
Да изпиташ гняв е човешко и често срещана емоция. Когато се ядосате кръвоносните съдове се стесняват, което води до повишаване на кръвното налягане. Състоянието е особено опасно при хора страдащи от сърдечносъдови заболявания. На духовно равнище гнева влияе негативно на успеха и особено на този в професионален аспект. Това е така, защото в състояние на афект човек прибягва до вземането на не добре обмислени решения.
Тъгата
Тъгата особено много влияе на дихателната система, като затруднява навлизането на О2 в белите дробове. Опитвайте се преди всичко да не се поддавате на депресивните състояния, а да търсите положителното от всяка ситуация. Когато сте подвластни на тъгата късметът и здравето няма да са ваши съюзници.
Завистта
Завистта “краде” от енергията ви. Ако усетите и най - малките признаци на завист ги прогонете незабавно от съзнанието си. Ако се поддадете на завистта е възможно да получите много здравословни проблеми, тъй като тя засяга пряко имунната система.
Недоволството
Недоволството най-вече се причинява от действията или думите на друг човек. В следствие на това засегнатият човек страда и това провокира депресия.
Страхът
Страхът е може би една от първите емоции, които хората някога са изпитвали. Той задейства чувството за самосъхранение и така хората са оцелявали през вековете. Когато сте подложени често на страх той ще блокира тази част на мозъка, която отговаря за бъбречната функция. Това ще доведе в по-голям процент от случаите до бъбречна недостатъчност. Затова не се поддавайте на страха, а се срещнете очи в очи с него и го победете.
Стресът
Проблемите в личен, а и в професионален план са провокатори на стрес. Когато се подлагате ежедневно на стрес най - много страда сърдечно съдовата система. Поради високите нива на стрес се повишава кръвното налягане и риска от инфаркт става по-висок.
При стрес също така вие ставате по-лесно податливи на инфекциозни заболявания. Затова пазете и дръжте стреса далеч от живота си.
Самотата
Самотата е най - големият проблем на съвременния свят. Живата комуникация никога няма да бъде равносилна на социалните медии и виртуалното общуване. Самотата погребва хармонията със самите вас, което поражда депресия и тревожност. Затова използвайте всяка възможност да комуникирате с вашите близки и познати в реалния свят и съборете стените, които издигате около себе си.
Шокът
Изненадващите и неприятни преживявания предизвикват шок. Той от своя страна е причина за ускоряване на сърдечният ритъм и страх, защото освобождава в организма прилив на адреналин. Научете се да не се поддавате на тригерите в живота и да владеете емоциите си.