Тунджа е третата по дължина река в България, като по-голяма част от нея – цели 350 километра мият бреговете на българска земя – територии на областите Хасково, Ямбол, Сливен, Пловдив, Стара Загора, а 40 километра от реката пресичат вилает Одрин в южната ни съседка Турция и самия Одрин – най-голямото населено място по течението на реката.
Откъде извира река Тунджа?
Ясно е, че щом реката е почти изцяло българска, то изворът ѝ се намира на територията на страната ни, но точно откъде извира река Тунджа? В Калоферска планина на Стара планина, на 2083 метра надморска височина и близо до връх Юрушка грамада е изворът на Тунджа. При извора си обаче тя не носи това име, а се нарича Селска река. Различни са и имената, които Тунджа е носела в миналото. Наричана е Тонзос или още Тонзус.
Пътят на река Тунджа
Открили откъде извира река Тунджа, естествено е да се замислите за нейния път. По целия си път Тунджа преминава през десетки населени места, като ширината на коритото ѝ непрекъснато се променя – от няколко метра до няколко километра. В някои от най-тесните участъци по поречието на Тунджа са изградени язовирни стени като например в района на село Копринка е изградена язовирната стена на язовир „Копринка“, а в района на Межденишкия пролом – язовирната стена на язовир „Жребчево“ – това са двата най-големи язовира по течението на реката.
Коя е най-дълбоката река в България?
Красиви и силно извити меандри на много места радват сетивата, по поречието ѝ се срещат вирове, резервати с редки птици и красиви кътчета от страната ни, а малко преди да напусне територията на родината тя извайва приказния Сремски пролом, който разделя Сакар планина и Дервентските възвишения. Пътят ѝ преминава предимно през равнинни места, поради което и средната надморска височина на реката не е голяма – 32 метра. Единственото подчертано планинско течение на реката е горното ѝ течение, като то е част от територията на резерват Джендема. Предимно равнинно е средното течение на река Тунджа.
По поречието на Тунджа има 33 населени места, сред които 6 града и 27 села, 5 от които населени места са в южната ни съседка Турция. Там е и най-голямото населено място по поречието на Тунджа – Одрин.
Притоци на река Тунджа
Река Тунджа е ляв приток на Марица, при това най-дългият приток на Марица, като се влива в нея извън територията на страната ни – в Турция, а устието ѝ е на Бяло море. Самата Тунджа също може да се похвали с много притоци, като левите такива – планинските притоци – са повече, по-дълги и по-пълноводни.
Списък на реките в България, които всеки трябва да знае
Стопанско значение на река Тунджа
Като че ли по-важен от въпроса откъде извира река Тунджа е този за стопанското значение и приложението на реката. Площта на водосборния басейн на Тунджа е 8429 кв.км., което предава на реката важно стопанско значение за няколкото области и десетките населени места, през които протича. От ключово значение са около 260-те язовира с общ обем от 372,2 млн. m3, изградени по поречието на реката, които намират приложение за напояване на обработваема земя, производство на електроенергия, промишлени цели, питейно-битови нужди, водоснабдяване, регулиране на речния отток и динамиката на водните количества в средното и долно течение на Тунджа.
От незапомнени времена е и значението на река Тунджа като важен транспортен коридор в горното и средно течение от запад на изток и от север на юг – в средното и долно течение на реката. Реката има значение и по отношение на риболова. Основно в нея се срещат щуката и шаранът, а водите ѝ са дом за едрия тунджански скобар и черната мряна. Някои красиви кътчета са подходящи за туризъм и отдих сред природата, като дори минерални комплекси за почиващи могат да бъдат открити по поречието на Тунджа като Казанлъшките минерални бани близо до град Казанлък.