Нишава е река, която тече през България и Сърбия, приток на река Южна Морава, известна още като Българска Морава. Реката е дълга 216 км, от които в България - 40 км.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Откъде извира река Нишава?
Реката извира от местността “Голямо мочурище”, на около 0,6 км от връх Малък Ком (висок 1959 м), в Западна Стара планина. В горното си течение реката е известна с името Гинска река. Поради тази причина се смята, че Нишава води началото си едва след сливането на Гинска с река Ерма в Сърбия, край село Суково. Съществува и друга версия откъде извира реката, която разпространяват някои пътешественици в миналото. Според Константин Иречек в “Пътувания по България” той споделя, че началото на Нишава идва от река Ежевица, която извира близо до Драгоман.
Река Нишава е една от българските реки, които са с най-голям повърхностен отток. При село Калотина реката е пълноводна през периода февруари-април и маловодна през август-септември. Замръзва средно за около 30-40 дни годишно.
Пътят на река Нишава
Нишава тече покрай село Гинци в дълбока долина, а след това прекосява Годечката котловина. В нейното дефиле, край село Разбоище, се намира уникалният скален манастир “Въведение Богородично”. Манастирът е разположен точно в дефилето на реката. Обитателите му използват Нишава за нуждите си, тъй като в манастира няма прокаран водопровод. Малко преди началото на село Калотина водите на реката са издълбали живописен пролом.
След като напусне България, река Нишава минава през Царибродско и през Пиротско поле, където в нея се влива река Темска. След Бела Паланка Нишава образува величествената Сичевска клисура.
Селища на река Нишава
В България реката преминава през шест села, а в Сърбия през градовете Цариброд, Пирот, Бела Паланка, Нишка баня, Ниш и няколко села.
На българска територия водите на реката се използват главно за напояване а на сръбска територия и за производство на електроенергия - ВЕЦ “Сичево” и “Островица”.
Разбоишки манастир “Въведение Богородично”
Сред най-интересните места сред каньона на река Нишава е Разбоишкият манастир, разположен само на 4 км от границата със Сърбия, близо до село Разбоище. Това е единственият манастир в България, чиято църква е извън манастирския двор.
Река Нишава събира своите притоци от подножието на връх Ком, създава дълбок и красив пролом в района между село Разбоище и село Калотина.
От векове стръмните и недостъпни скали, както и малките пещери над реката, привличат монаси-отшелници. Първите сведения за съществуването на Разбоишкия манастир са от 4-ти век. Пещерата, в която по-късно е изградена скалната църква, се използва за скривалище от византийските войски. В края на Второто българско царство се създава манастирът, а в пещерата се извършват обредните служби.
По време на османското владичество манастирът е опожаряван три пъти. При последното опожаряване монасите били изклани, само един от тях се спасил по чудо. Той решил да построи църквата в ниското на полянката, но насън Божията Майка го предупредила да построи храма в скалите, както и направил. При обновяването на манастира било взето решение жилищните сграда да бъдат построени на десниня бряг на реката. Храмът, построен високо в скалите, останал извън сградите.
В манастира са отсядали Васил Левски и съратникът му отец Матей Преображенски. В района са се водили и множество битки по време на Сръбско-българската война.
В началото на 20-ти век Разбоишкият манастир запустява и едва през 1947 г. в него се заселват три монахини. Постепенно монахините и местните успяват да възстановят манастира и да реконструират скалната църква.
През 2007 г. умира и последната монахиня и за манастира се грижат жителите на близките села.
Още: Мъж засади канабис по коритото на столична река
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Пресъхва: Река Амазонка спадна до най-ниското си ниво за последния век
От коя планина извира река Струма
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика