Кожата е основният показател за нашето хранене. Ултра преработените храни с високо съдържание на рафинирана захар и наситени мазнини и прекомерната консумация на мляко увеличават производството на себум. В допълнение, такава диета води до фоликуларна хиперкератоза - това е, когато космените фоликули се запушват с кератин и се развива възпаление, което се проявява върху кожата под формата на чести малки пъпки.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
С този тип диета в наши дни хората консумират твърде много омега-6, която съдържа провъзпалителна мастна киселина, която причинява възпалителни заболявания. Обратно, в този случай няма достатъчно омега-3, което се бори с възпалението.
Западните диети съдържат до 20 пъти повече омега-6 мастни киселини, отколкото омега-3 мастни киселини. Възстановяването на този баланс е от съществено значение за намаляване на възпалението.
7-те най-добри растителни източника на омега-3 мастни киселини
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Според немски дерматолози, когато добавяте омега-3 към вашата диета:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
· производството на себум намалява;
· нивото на възпалителните цитокини намалява;
· намалява броят на фоликуларните бактерии Corynebacterium acnes, които причиняват акне;
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
· подобрява се целостта на кожата;
· антиоксидантната функция се засилва.
Но учените решиха да съберат повече доказателства, че омега-3 помага в борбата с акнето. За своя експеримент те поканиха доброволци с проблемна кожа. Никой от тях не е приемал лекарства с рецепта за акне.
След това участниците трябваше да следват средиземноморска диета, включително омега-3 добавки от водорасли. Най-ценните за организма киселини, които са част от групата на омега-3 са докозахексаенова киселина (DHA) и ейкозапентаенова киселина (EPA). През първите осем седмици пациентите са приемали добавка, съдържаща 600 mg DHA/300 mg EPA. И за още 8 седмици дозата била увеличена до 800 mg DHA/400 mg EPA.
Омега-3 мастни киселини – всичко, което трябва да знаете
По време на изследването доброволците четири пъти са си правили кръвни тестове. Наблюдателите следят нивата на EPA и DHA и също така изчисляват индекса на омега-3, който отразява съдържанието на тези две киселини в червените кръвни клетки.
Индекс на омега-3 под 8% говори за недостиг на киселини в организма, а под 4% за сериозен дефицит. Целевата стойност е 8-11%.
Първоначално почти всички пациенти (повече от 98%) са имали дефицит на DHA и EPA, а 18 души са имали тежък дефицит на мастни киселини. До четвъртото посещение обаче индексът на омега-3 се повишава до 8%, което също се отразява на състоянието на кожата.
Така в началото на проучването 32 души са имали умерено тежка форма на акне, а 29 пациенти са имали лека форма. До четвъртото посещение 45 пациенти са имали леко акне и осем са имали умерено акне.
13 пациенти напълно се отърваха от акнето. Останалите сами отбелязват, че броят на възпалителните огнища по кожата е намалял два до три пъти.
"Почти 80% от групата на проучването съобщават за подобрена кожа. Въпреки това, 8% от пациентите смятат, че се е влошило. Като цяло пациентите съобщават за подобрено качество на живот въпреки постоянното акне.
Възможно е промените в диетата също да са повлияли на състоянието на кожата: участниците са започнали да ядат по-малко чипс, пържени картофи и млечни продукти.
Чрез попълване на дефицита на омега-3, при повечето пациенти в проучването значително намалява тежестта на акнето.