Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От Калифорнийският университет откриха какво се случва с мозъка след инсулт

19 октомври 2024, 06:00 часа

Проучване показа, че органът се възпалява и дори частично спира. В този случай се унищожават не самите неврони, а процесите, които ги свързват помежду им, твърдят специалистите.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 21 декември /валутен калкулатор/

Инсулт се диагностицира, когато кръвоснабдяването на която и да е част от мозъка е прекъснато. Лекарите разграничават три вида на това опасно състояние:

1.       Ако снабдяването на мозъка с кислород и хранителни вещества чрез кръвта е ограничено или спряно, клетките му започват да умират. Това е исхемичен инсулт, който представлява 85% от всички инсулти.

Още: Почина вдовицата на Робърт Кенеди - Етел

Още: Стихотворение на деня, 21 декември, от Елисавета Багряна

Още: На Бъдни вечер - какво трябва да избягваме да правим

2.       Хеморагичен инсулт възниква, когато отслабен кръвоносен съд, захранващ мозъка, се разкъса.

3.       Преходните исхемични атаки, известни също като миниинсулт, нарушават кръвоснабдяването на мозъка за някъде от няколко минути до 24 часа.

Още: Знаете ли какво символизира Витлеемската звезда?

Още: Какво може да се пие на Бъдни вечер?

 

Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско проведоха проучване, за да разберат какви процеси протичат в мозъка след инсулт.

Още: Как празнуват Коледа в Германия

Още: 21 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Още: Лекар: 3 чаши на ден от тази напитка предпазват от диабет и инсулт

Експертите са съсредоточени върху това да научат повече за дегенерацията на тъканите, процесът, който предизвиква инсулт. Както вече е известно, след атака в мозъка възниква тежко възпаление. Това е естествена реакция на тялото, която дава сигнал: нещо не е наред, открита е сериозна повреда.

Учените разгледаха по-отблизо така наречените кофилинови нишки (CAR): те се образуват, когато два протеина - кофилин и актин - престанат да поддържат нервните клетки и образуват произволни бучки.

Диаграмата изглежда така: След инсулт се отключва възпалителен процес, на който имунните клетки реагират остро. Тялото започва да отделя химикал, наречен супероксид.

За да разгледат по-отблизо този процес, изследователите стимулират възпаление в частта от мозъка на мишките, която контролира движението. Те очакваха невроните да умрат и едва тогава гризачите ще имат затруднения в движението.

Още: Китаристът на Queen Брайън Мей е получил инсулт (ВИДЕО)

Експериментът обаче показа: възпалителният процес действително има ефект върху мозъка, но невроните остават непокътнати. След като изследвали тъканта под микроскоп, учените видели, че само невритите – връзките, които предават електрически импулси или съобщения от невроните на мозъка – към останалата част от тялото са „изсъхнали“.

Самите неврони останали непокътнати и изолирани. Но дори увреждането на невритите било достатъчно, за да пострадат сериозно мишките: при тях започнали проблеми с координацията.

След това учените се опитали да намалят количеството на супероксида или протеина кофилин, като третирали мозъка със специално вещество. При тези условия се образуват по-малко CAR и невритите оцеляват. Мишките запазили нормална координация.

От всичко това експертите заключили, че са открили нов начин за увреждане на мозъка. Възпалението кара имунните клетки да освобождават супероксид, издърпвайки кофилин и актин от невритите, създавайки CAR. Невритите умират и органът се проваля.

Много неврологични заболявания са придружени от възпаление, включително множествена склероза, травматично увреждане на мозъка и амиотрофична латерална склероза (ALS). Сега, когато учените знаят повече за процеса, те може да са в състояние да разработят лечения, които прекъсват този възпалителен път. Например пациенти с инсулт могат да бъдат лекувани рано с противовъзпалителни лекарства, за да предпазят невритите от увреждане и да запазят когнитивните способности, заключиха експертите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес