Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От далечното минало до наши дни: Любопитни факти за дъвката

23 октомври 2024, 13:26 часа

До Втората световна война дъвките се произвеждат от вещество, наречено чикъл (естествена гума), смесено с ароматизатори. Чикълът е латексов сок, който се получава от дървото саподила (произхождащо от Централна Америка). С други думи, чикълът е вид каучук.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Още: Как го правят: 10 умни същества, които нямат мозък

Както каучуковите ленти не се разтварят, когато ги дъвчете, така и чикълът не се разтваря. Чикълът е малко по-мек от каучуковите ленти и се случва да омекне още повече, когато се затопли в устата. Ако замразите чикъл с лед, той става много твърд - чикълът се втвърдява и омеква в доста тесен температурен диапазон.

Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?

Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?

След Втората световна война химиците се научават да произвеждат изкуствени дъвки, които да заместят чиклите. Тези основи за дъвки са по същество синтетични каучуци, които имат същия температурен профил като чикъл.

Основите за дъвки (естествени или изкуствени) се смесват със захар и други ароматизатори, за да се получи дъвка. Когато я дъвчете, дъвката освобождава тези ароматизатори в устата ви.

Зъболекарите препоръчват да търсете дъвки, които отговарят на условията за безопасни дъвки без захар. Дъвченето на такива дъвки всеки ден гарантира, че не консумирате вредни съставки, които могат да повлияят на здравето ви.

Още: Реални хора ли са: Попът, дамата и валето в картите

Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?

Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година

Според специалисти ползата от дъвченето на дъвка е увеличеният приток на слюнка в устата. Когато се дъвче след хранене, това може да помогне за неутрализирането и отмиването на киселините от храната. Ако глътнете дъвка вашето тяло не може да я преработи, но това не означава, че е опасно да я погълнете. Според специалисти тя ще премине през храносмилателната ви система и ще излезе с изпражненията ви.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес