Повечето домакини обикновено изхвърлят люспите от лук в боклука. Особено ако Великден е още далеч. Тези остатъци обаче са полезни не само като естествена боя за яйца. Но професионалните готвачи често ги използват като подобрител на вкуса. Особено когато става въпрос за ястия с бяло зеле или рибна марината.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
Ако искате и вие да използвате лучените люспи вземете 100 милилитра растително масло. Добавете към него люспите и обелките от четири глави лук, както и сол и черен пипер на вкус. Смесете всичко и добавете мазнината към ястието.
Други приложения на лучените люспи
Люспите от този пикантен зеленчук, които мнозина смятат за боклук, могат да бъдат много полезни в градината.
Лекар разкри 3 странични ефекта от лука, които може би не знаете
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
Ползите от този продукт се определят от неговия биохимичен състав. Той може да се използва като естествена подхранваща смес за насажданията. За разлика от химическите аналози, този тор е напълно безвреден. Той има бактерицидни свойства, поради което се препоръчват за превантивна обработка на почвата – подобрява нейната структура, правейки я ронлива и лека.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В допълнение, инфузията от този отпадък е полезна за възстановяване на болни растения.
Люспите намират приложение и при съхранение на кореноплодни зеленчуци през зимата. Преди да поставите реколтата от картофи, моркови, целина в мазето, зеленчуците се поръсват със сухите люспи. Това ще предотврати гниене на зеленчуците.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини
Люспите, приложени под каквато и да е форма, не представляват опасност за градинските, зеленчуковите и стайните растения, но помагат да се отървете от досадните насекоми, които са вредни за тях като буболечки и гъсеници.
За да приготвите лучената инфузия, можете да използвате една от трите опции.
- Изсипете 0,4 кг люспи в кофа с хладка вода и оставете за 4 дни. След това прецедете и напръскайте растенията. За да се премахнат напълно насекомите, е достатъчно третирането да се извърши три пъти, с почивка от 5 дни.
- Напълнете половин кофа с люспите, залейте с гореща вода до ръба на съда, покрийте с капак и оставете да престои 12 часа. След това прецедете, разредете с чиста вода 1:1.
- Накълцайте една глава от зеленчука заедно с люспите. Всичко се залива с 1 литър вряла вода, оставя се в затворен съд поне 7 ч. След това запарката се прецежда, след което може да се използва за пръскане. Третирайте растението изцяло, включително повърхността под клоните и листата. Целият разтвор се използва наведнъж, тъй като по време на съхранение губи полезните си свойства.
Още: Засаждане на лук през есента - 7 златни правила за богата реколта