През последните години популярността на растителните диети и стремежът към по-здравословни хранителни навици доведоха до появата на многобройни "вредни" вегетариански храни. Тези продукти често се предлагат на пазара като алтернативи на традиционните нездравословни храни, като се твърди, че са по-здравословни, защото са на растителна основа. Тази нарастваща тенденция обаче поражда безпокойство относно въздействието на тези нездравословни вегетариански храни върху цялостното ни здраве.
Макар да е вярно, че растителната диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения, може да предложи многобройни ползи за здравето, не всички вегетариански храни са еднакви. Много от преработените продукти на растителна основа, които се предлагат днес на пазара, са пълни с рафинирани въглехидрати, нездравословни мазнини, добавени захари и прекомерно количество натрий.
Тези продукти често са лишени от основните хранителни вещества и фибри, които се съдържат в цели, непреработени растителни храни. В резултат на това прекомерната консумация на нездравословна вегетарианска храна може да доведе до различни здравословни проблеми.
Пет начина, по които можете да намалите желанието за нездравословна храна
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Едно от основните опасения, свързани с нездравословните вегетариански храни, е потенциалът им да допринесат за увеличаване на теглото и затлъстяване. Тези храни често са енергийно богати, но не съдържат засищащи хранителни вещества, което води до прекомерна консумация на калории. Висококалоричните бургери, пици, чипс и десерти на растителна основа могат бързо да се натрупат и да окажат отрицателно въздействие върху контрола на теглото, като увеличат риска от свързани със затлъстяването състояния като диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и някои видове рак.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Освен това много от нездравословните вегетариански продукти са силно преработени и съдържат изкуствени добавки, консерванти и подобрители на вкуса, които са свързани с неблагоприятни последици за здравето. Консумацията на такива добавки може да допринесе за възпаление на организма и да влоши състояния като синдром на раздразненото черво (СРЧ) и други стомашно-чревни проблеми.
5 практични съвета как да спрем да ядем нездравословна храна
Друг аспект, който буди загриженост, е въздействието на прекомерното количество натрий в нездравословните вегетариански храни. Преработените продукти на растителна основа често съдържат високи нива на сол за подобряване на вкуса им. Диетата с високо съдържание на натрий се свързва с хипертония и повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Освен това изобилието от добавени захари в много нездравословни вегетариански храни може да навреди на здравето ни. Повишената консумация на захар е свързана с увеличаване на теглото, проблеми със зъбите и повишен риск от хронични заболявания като диабет тип 2 и неалкохолна мастна чернодробна болест.
Макар че е малко вероятно понякога да си позволим нездравословни вегетариански храни, проблемът е, че те стават основна част от хранителния ни режим. Ключът към здравословния растителен начин на живот се крие в консумацията на разнообразни цели, минимално преработени растителни храни, които предлагат основни хранителни вещества, витамини и фибри.
Нездравословната вегетарианска храна може да е примамлива като лесен и на пръв поглед по-здравословен вариант, но когато се консумира в излишък, тя може да има вредно въздействие върху здравето ни.
Тези силно преработени продукти на растителна основа, пълни с нездравословни съставки, могат да допринесат за увеличаване на теглото, сърдечносъдови проблеми и други здравословни усложнения. За да поддържат балансиран и пълноценен хранителен режим, хората трябва да се съсредоточат върху включването на цели, непреработени растителни храни и да ограничат консумацията на нездравословни вегетариански храни до случайни лакомства, а не до ежедневни основни продукти.Не забравяйте, че истински здравословната растителна диета се основава на живата и разнообразна гама от естествени зеленчуци, плодове, зърнени и бобови култури, които майката природа предоставя.