Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасно ли е спането в близост до смартфона?

25 януари 2022, 11:12 часа

Човек още от раждането си е заобиколен с различни устройства, които имат излъчвания. Според учения от пекинския университет Цинхуа Шан Чжинан, смартфонът не е един от най-опасните.

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

По негови думи за сега няма пряка връзка между смартфоните и образуването на злокачествени тумори. Класация на Международната агенция по изучаване на рака, показва, че подобно излъчване попада в група 2В и 3. Това се равнява на същата опасност, която могат да предизвикат киселите краставички или кафето.

Според специалиста обаче трябва да се обърне внимание на канцерогенните, които попаднат в първа група, тъй като те наистина могат да предизвикат рак. Към тях се отнася тютюнът, слънчевите лъчи и отделените изгорели газове от автомобила.

Силното излъчване на мобилния телефон зависи от неговото използване. То е по-силно по време на разговор или пренос на данни. Ако обаче той е в покой и в близост до леглото ни, неговото излъчване е по-слабо.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Хубаво е и да използвате слушалки при по-продължителни разговори, за да намалите облъчването от апарата. Ако живеете срещу клетъчна станция за пренос на данни, също не е сте в опасност. Все пак има някои неща, които е добре да знаете, ако използвате телефона си преди лягане.

Ако стоите дълго време пред синята светлина, то нивата на хормона мелатонин се променят и стават по-ниски. Това е хормонът на съня и една от основните причини да не можете да заспите, е именно телефона. Тази светлина може да предизвика главоболие или проблеми с очите. За да избегнете това, намалете яркостта на екрана нощно време и включете филтъра за светлина.

Спането до телефона нарушава съня, тъй като можете да си оставите мобилните данни включени и да получавате известия. Всяко едно прекъсване на съня е вредно, а и за да се осъществи контакт се пренасят данни. Ако го включите на самолетен режим, ще ограничите това, но отново ще можете да го използвате като будилник.

Неправилната стойка, когато използвате телефона, също е вредна. От прекалено писане по клавиатурата може да се появи заболяване на палеца. Друга често срещано явление е „чат шия“. Както подсказва самото име, това е неправилната стойка, която се използва при преглед на съобщения или известия. Самото привеждане натоварва прешлените на шията, а това води до стрес и на гръбнака.

С течение на времето теглото, което шията усеща може стане 5 пъти повече от реалното ви. Това от своя страна причинява болки във врата и гръбнака. Дръжте телефона на нивото на очите и се опитайте да държите врата си колкото се може по-изправен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес