Щатът Ню Йорк вдигна минималната възраст за сключване на брак от 14 на 18 години. Нови случаи на принудителни бракове на непълнолетни съживиха дебата по този въпрос в Съединените щати през последните месеци.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
"Това е важна стъпка в усилията ни да защитим децата и да предотвратим насилствените бракове", заяви губернаторът демократ Марио Куомо, предаде БГНЕС.
Досега в Ню Йорк, както в повечето американски щати, женитбите, дори и ако по принцип се допускат само след 18-годишна възраст, можеха да бъдат обявени след 14-годишна възраст със съгласието на родителите и/или съгласие на съдия.
Над 3800 непълнолетни - почти всички момичета - са сключили брак в щата Ню Йорк между 2000 и 2010 г., според данните, цитирани от кабинета на губернатора. За целите Съединени щати, сдружението "Освободени най-накрая", което се бори срещу браковете с деца, оценява, че близо 248 000 деца са били оженени през това десетилетие, почти винаги за мъже над 18 и повече години.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Новият закон на Ню Йорк все още позволява сключване на брак след 17-годишна възраст, но само ако съдия потвърди предварително, че непълнолетният свободно дава съгласието си за брака и че бракът не вреди на неговото физическо или психическо здраве.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Няколко сдружения за защита на правата на жените, които воюваха за това увеличение, приветстваха приемането на новия закон и изразиха надежда, че много други американски щати скоро ще го последват.
"По света всеки две секунди се омъжва момиче под 18-годишна възраст. Национален позор е, че толкова много от тези бракове се сключват в САЩ", каза Хедър Бар, отговаряща за правата на човека в неправителствената организация Human Rights Watch.