Един мъчителен развод има последствия върху здравето на децата и когато те са пораснали и са големи хора, става ясно от ново изследване на американски учени.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
За да стигнат до изводите си, учените са наблюдавали 201 пълнолетни хора в добро здраве, които са били поставени под карантина и изложени на вируса на обикновената хрема и след това наблюдавани пет дни. Тези от тях, чиито родители са били разведени или разделени и не са си говорили в продължение на години, са били с три пъти по-уязвими на инфекцията, отколкото онези, чиито родители са се разделили, но са останали в контакт.
Заключенията от предишни изследвания са били, че хора, чиито родители са се разделили, когато те са били деца, са с по-лошо здраве. Според новото изследване този повишен риск от заболявания се дължи на стрес в ранна възраст, който има влияние върху физиологията и възпалителните процеси, пише БГНЕС.
"Това изследване показва напредък в нашето разбиране за начина, по който стресът в семейството в детството увеличава уязвимостта на децата към заболявания 20 – 40 години по-късно", казва Майкъл Мърфи, учен от университета Карнеги Мелън.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Изследването обаче показва също, че хора, чиито родители са се разделили, но са останали в контакт, не носят този риск за уязвимост към заболявания. При тях рискът от заболявания е колкото на онези, чиито родители не са се разделяли. Изследването насочва вниманието към това, че стресът, породен от тежък семеен конфликт, влошава дългосрочно имунната система на децата. Този ефект обаче се смекчава, ако комуникацията между родителите продължи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет