Борбата с килограмите все още е актуална тема и дори затлъстяването се наблюдава и в много по-ранна възраст от преди години например. От една страна, това може да се дължи на забързаното ни ежедневие и редицата нездравословни изкушения, които ни заобикалят. Но от друга, причината може да е по-сериозна или да е изцяло в наши ръце, без да го осъзнаваме. Това, че не сме достатъчно информирани кое в действителност ни помага за отслабването, и кое вреди на здравето ни, е голям пропуск, създаващ редица главоболия впоследствие.
И без много да се чудите, в следващите редове ние ви представяме няколко причини защо може да не отслабвате. Разбира се, ако изпитвате сериозни затруднения и имате здравословни проблеми, консултацията със специалист е задължителна.
Чревната флора
Микробиомът има огромна роля за това как се чувстваме, изглеждаме и можем ли да отслабнем. Според проучване от 2020 година, пробиотиците, пребиотиците и синбиотиците могат да ни спестят напълняването. Консумирайте повече храни, богати на фибри - плодове, зеленчъци и др.
12 неща, които диетолозите препоръчват за отслабване
Несъзнателно хранене
Случвало ли ви се е да гледате с часове филм и като се събудите от “транса” да се огледате и да установите, че сте изяли всичко, което се е намирало около вас като храна. Това е пример за неосъзнато хранене - поглъщаме големи количества калорична (в повечето случаи) храна, а дори не осъзнаваме значението на този наш “рефлекс”.
Пропускате основно хранене, а след това ядете двойно
Още един пример, поради който може би не успявате да свалите нужните килограми, е пропускането на основно хранене. Ако искате да изградите здравословни хранителни навици, не бива да пропускате поне трите основни и най-важни хранения за деня. Много от нас обаче пропускат закуската и обядват двойно или пък пропускат обяда и вечерта едва стават от масата. Важно е да изградите правилни навици за себе си, които с времето ще дадат своите резултати не само върху килограмите, но и върху здравето ви.
5-те правила за отслабване, които не трябва да се нарушават
Загуба на мускулния тонус
С течение на годините мускулния тонус намалява, а с настъпването на менопаузата при жените се понижават нивата на хормона естроген. След 30-годишна възраст неговите нива се понижават с 3 до 8% на всеки 10 години. С натрупването на годинките всъщност трябва да намалим и калорийния си дневен прием, а не да го увеличаваме, както се случва повечето пъти. Ако искате да поддържате добро тегло в зряла възраст, тренирайте от време на време и внимавайте с храните, съдържащи празни калории.