Не всички от тях са толкова добри или толкова безобидни. Имат ли минуси някои от най-известните суперхрани?
Супер храна - със сигурност това е една от думите, които сме чували или дори казвали най-много през последните години. Да не говорим за всички предполагаеми суперхрани, за които много от нас са похарчили пари и в крайна сметка са заели място някъде в шкафовете или не сме ги използвали много повече, отколкото за типичната снимка на купа за закуска в Инстаграм.
Колкото и да консумираме определени „суперхрани“ в диетата си, ако начинът ни на живот не е здравословен или диетата ни е еднообразна, това няма да ни донесе никаква полза.
Основен проблем със „суперхраните“ е, че много от тях се продават в прахообразни препарати, но информират ли ви за количеството, което да приемате? Или ако имат противопоказания? Тези видове продукти не трябва да се приемат без хранителни съвети, тъй като дозата е ключова, за да можете да се възползвате от ефектите на определени вещества. Съчетанието с друга храна също е важно. Например, в случай на куркума, тя се абсорбира само с черен пипер и в доста мазна среда.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
„Б-СТРАНАТА“ НА СУПЕРХРАНИТЕ
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Вярно е, че суперхраните могат да имат хранителни свойства. Но някои от тях могат да имат и страна Б: вторични или нежелани ефекти.
Куркума
Това е ядливият корен на растение от азиатския континент. Това е една от съставките на кърито (подправка, широко използвана в Индия). Приписват му се антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и поради тази причина е станал модерен сред спортистите, при профилактиката и лечението на наранявания. За това се предлага на пазара в оптималната доза в капсули или прах. Активната му съставка е куркумин, който се нуждае от пиперин (вещество в черния пипер, присъстващо и в кърито) и мастна среда, за да постигне абсорбцията си.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Въпреки това, при хора с бъбречна недостатъчност е по-добре да се избягва поради високото съдържание на калий.
Водорасли хлорела
Те са богати на протеини, които съдържат голямо количество незаменими аминокиселини, както и високо съдържание на антиоксиданти, хлорофил, бета-каротин и фитонутриенти.
Обаче...при някои хора може да предизвика повишаване на пикочната киселина, гадене и стомашно разстройство; Може също да причини образуване на газове и метеоризъм поради повишена чревна перисталтика поради съдържанието на фибри. Освен това, тъй като е водорасло, то съдържа големи количества йод, така че не се препоръчва за хора с хипотиреоидизъм.
Джинджифил
Отдавна се знаят полезните му свойства. Но се препоръчва да се избягва консумацията му при хора с камъни в жлъчката или камъни в жлъчния мехур поради жлъчестимулиращото му действие. Във високи дози може да причини киселини и леко повишаване на кръвното налягане.
Кокосово масло. Това е силно наситена мазнина (приблизително 90% наситени мазнини), която е част от диетата на тропическите страни.
Не се препоръчва да го включвате в ежедневната диета, тъй като съдържа голяма част от наситени мазнини, наречени лауринова киселина, която повишава нивата на холестерола в кръвта и е свързан с риска от сърдечно-съдови заболявания.