Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никога НЕ слагайте лук до тези зеленчуци, ще изгние бързо

15 октомври 2024, 13:03 часа

За да избегнете гниенето на лука, е важно да знаете как да го съхранявате правилно. Има няколко прости трика, които могат да ви помогнат да запазите лука свеж по-дълго, а един от най-важните съвети е никога да не го съхранявате с други храни.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Правилно съхранение на лук

Въпреки че са идеални партньори в ястията, лукът и картофите не трябва да се поставят на едно и също място за съхранение, защото картофите насърчават гниенето на лука - и обратното. Ако картофите са узрели, те отделят много влага, което благоприятства развитието на плесени и бактерии, а оттам благоприятстват гниенето на лука.

Освен картофите, много храни съдържат газ етилен. Това всъщност е хормон, който ускорява узряването, така че плодовете и зеленчуците ще се развалят по-бързо, ако ги държите заедно. Ето защо, например, не трябва да съхраняваме ябълки до картофи.

Защо опитните градинари винаги засаждат лук преди зимата?

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Ето някои други начини, по които можете да удължите живота на вашия лук:

  • Съхранявайте лука на сухо и хладно място;
  • Пространството трябва да е добре вентилирано - мрежестите торби или плетените кошници позволяват циркулация на въздуха и предотвратяват натрупването на влага;
  • Избягвайте найлоновите торбички. Пластмасата улавя влагата и предотвратява циркулацията на въздуха, което може да доведе до мухъл или омекване на лука. Вместо това използвайте хартиени торби, мрежести торби или плетени кошници, които позволяват на лука да „диша“;
  • Не съхранявайте лука в хладилника;

Целият необелен лук не трябва да се съхранява в хладилник, тъй като студената и влажна среда може да доведе до омекване и разваляне. Въпреки това, нарязан или обелен лук може да се съхранява в херметически затворен контейнер в хладилника до една седмица. 

Ако имате излишен лук, който няма да използвате веднага, можете да го нарежете и замразите. Въпреки че текстурата може да се промени след размразяване, такъв лук ще бъде идеален за готвене.

Лукът не обича прекомерна влажност и високи температури. Когато влажността се повиши над 75%, лукът започва да пониква и се увеличава опасността от загниване както на външните люспи, така и на шийките на луковиците. Също така при необичайна влага е възможно развитието на болести и мухъл. От друга страна, високата температура на въздуха с ниска влажност води до изсъхване, загуба на маса на луковицата и загуба на качеството на продукта. А това е пряк път към щети и загуби на реколтата. Лукът също не понася резки промени в температурата и влажността.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Оттук и заключението: контролът и поддържането на желаното ниво на влажност, както и температурата на въздуха, е важен фактор за запазване на търговските и полезни свойства на лука. Необходимо е непрекъснато да се следи влажността, поддържайки нормите на микроклимата в помещението, в което се съхранява лук.

НЕ засаждайте лук и чесън на това място

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес