В почти всяко домакинство има микровълнова печка, която служи за по-бързото затопляне на някои храни и напитки или пък за цялостното им приготвяне. Мненията за безопасността на този уред обаче са двустранни. В действителност, за да се предпазим максимално от рискове за здравето, трябва да знаем, че има храни, които при затоплянето си в микровълновата могат да станат токсични. Ето и част от тях:
Картофи
Картофите губят хранителните си вещества при претопляне, могат да причинят и симптоми като гадене, дискомфорт, а понякога стават токсични и причиняват хранително отравяне.
Ориз
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Важно е да знаете как правилно да съхранявате ориза така, че да не се превърне в токсичен за вас. Важно е свареният ориз да не се оставя на стайна температура, за да не се разпространят бактерии и да стане токсичен, като може да доведе до гадене, повръщане или диария.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Какво представляват лесно смилаемите храни и какви са ползите от тях?
Яйца
Ако затопляте яйцата на твърде висока температура те могат да станат токсични и да причинят някои стомашни раздразнения.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Пилешко месо
Пилешкото е богато на протеини, но претоплянето му може да им се отрази негативно и да доведе до стомашен дискомфорт. Вареното пиле е най-добре да се затопля за по-дълго време, но на по-ниска температура. Ако ви е останало пилешко месо от предния ден, за да избегнете проблеми със стомаха, най-добре го добавете студено към салата или сандвич.
Спанак
Спанакът знаем, че съдържа добро количество желязо, но и нитрати, които под влияние на високите температури могат да се преобразуват в нитрити или други канцарогени, опасни за развитието на ракови заболявания.
Тези храни са забранени при висока кръвна захар
Някои мазнини
Не е добре да претопляте например масло от орех, авокадо, лешник, лен, гроздови семки, тъй като по време на процеса те ще гранясат. Най-добре тях използвате за студени ястия и избягвайте претоплянето им с цел термична обработка на храни.
Ряпа
Ряпата също съдържа нитрати, които при претопляне могат да станат токсични канцарогени.
Гъби
Гъбите са доста използвани в кухнята и те винаги трябва да преминават през термична обработка, но при претоплянето им има опасност за здравето ни. Затова е добре да приготвяте такова количество от тях, което бихте изяли в рамките на деня. Те съдържат протеини и както вече споменахме и за пилешкото месо, претоплянето може да се отрази отрицателно и да ги направи токсични. Претоплените два или повече пъти гъби ще увеличат рисковете от евентуален проблем с храносмилането.