В документалните филми за животни, особено за техните годишни миграции, често виждаме групи от живи същества - независимо дали на сушата, в морето или във въздуха, които се движат по определен маршрут, сякаш имат собствен GPS. Когато пощенският гълъб излита от гълъбарника си, той намира начин да предаде съобщение. А магарето помни пътя от нивата до къщата на стопанина си. Въобще, животните са доста по-напреднали, отколкото допускаме, в своите навигационни способности.
В началото на 2022 г. беше публикувано изследване, наречено „Може ли златната рибка да кара кола на сушата?“, което имаше за цел да проучи способността на рибите да определят посоката извън обичайното си местообитание. Ясно е, че рибите се движат във водната среда на моретата и океаните - но могат ли да се ориентират на сушата? Отговорът, даден от това проучване, бил изненадващ.
Изследователите разработили устройство, което представлява малък аквариум на колела, направляван чрез контролирани движения на рибите вътре в него. Когато рибката се приближи до една от стените на аквариума, устройството започва да се движи в съответната посока. Изследователите обучили златните рибки да се придвижват към зоната, където се появява храна.
Подир няколко дни обучение рибките успели да закарат устройството до храната дори, след като учените пробвали да ги измамят, като направили маршрута по-труден и поставяли лъжливи примамки. Изследването демонстрира, че навигационните способности на златните рибки са универсални, а не зависят от околната среда. Те са способни да се учат в среда, доста различна от тази, в която са израснали и развивали – подобно на човек, който се учи да кара кола или велосипед.
Вродените навигационни способности на животните имат сложен механизъм. Дълго време учените смятаха, че кучетата могат да се движат само по миризма – но било открито, че те могат да се ориентират чрез магнитното поле на Земята, което за тях е нещо като „вътрешен компас". Въпреки, че хората не усещат магнитното поле на Земята, много животни, а не само кучетата, притежават т. нар. магниторецепция. Животните пък, които мигрират в групи, използват сигнали и общуват помежду си. Например, китовете издават различни щракания и звуци, за да съобщят къде се намират и накъде отиват.
Човекът смята, че само той е използвал звездите за навигация и ориентация – но изследване от 2018 г. и наречено „Как животните следват звездите?", допуска, че някои животни, например патиците, могат да се ориентират по много ярки звезди.
Животните и птиците не са единствените, които могат да се движат по звездите. Някои насекоми, например, имат същите способности. Торният бръмбар не вижда звездите поотделно, а се ориентира по светлината на Млечния път и така определя вярната посока. Това го прави единственото насекомо по рода си, което определя желаната посока чрез поляризацията на светлината на галактиката.
Тези навигационни способности са вродени. Те се предават благодарение на гените от поколение на поколение, без да е необходимо обучение от хора. Изследователите постоянно откриват, че животните притежават интелигентност и съзнание в по-голяма степен, отколкото са предполагали. Интересно, дали ще видим някога животно да кара кола?