Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нещата, които не трябва да правиш, когато махаш гел лака си сама

28 януари 2022, 13:15 часа

Гел лакът твърдо влезе в живота на много жени поради неоспоримите си предимства пред други видове декоративни покрития за нокти. Много любители на добре поддържаните химикалки са усвоили техниката за прилагането му у дома, но не винаги спазват някои предпазни мерки.

Още: Какъв църковен празник е на 4 януари - традиции и обичаи

Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи

Понякога, за да спестят време и пари, много жени се опитват сами да премахнат гел лъка от ноктите си. Но самоотстраняването на гел лак може да доведе до много неприятни последици.

Най-често срещаното нещо, което се случва, когато сами сваляте гел лак е нараняване, увреждане и изтъняване на нокътя. Това от своя страна е изпълнено с появата на болка по време на всеки контакт с ноктите: докосвания и дори контакт с вода.

Нокътната плочка става много мека, чувствителна и чуплива. Но най-лошото е, че става по-податлива на гъбични заболявания.

Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден

Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция

Кои са основнте грешки, които е възможно да допуснете при премахване на гел лак у дома?

- Ацетон

Първото нещо, което идва на ум, когато трябва спешно да се отървете от дълготрайно лаково покритие, е да използвате обикновен ацетон или лакочистител. Тъжният опит на начинаещите "майстори" на домашен маникюр показва, че това е крайно нежелателно, тъй като чистият ацетон е най-силният агресивен разтворител, който изсушава ноктите и кожата около тях, нарушавайки здравословния водно-маслен баланс. Може да се стигне дори до пълно разрушаване на нокътната плоча.

- Твърд пилинг за отстраняване на гел лак.

Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене

Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва

Абсолютно невъзможно е да се направи това! След такова отстраняване ноктите се влошават значително, тъй като заедно с гел лака буквално откъсвате част от нокътната плоча.

- Напълно остраняване на гел лъка 

Когато премахвате покритието у дома, трябва само леко да отстраните горната част и да премахнете блясъка от покритието.

- Метален тласкач

В никакъв случай не трябва да се използва метален тласкач за изстъргване на омекналия гел лак, тъй като той е твърде остър, за разлика от дървения, и може значително да повреди повърхността на нокътя.

Последиците от неправилно отстраняване на гел лак

Адхезията на полимерния материал към нокътната плоча е достатъчно силна. Без опит и достатъчно познания, премахването на гел лак с цената на здравето на ноктите се слуцва доста често.

Когато се опитате да отлепите лака, защитният слой на самия нокът се откъсва. Това води до изтъняване. Разслояването, чупливостта, изсъхването са само част от списъка с неприятни изненади.

Специалистите не препоръчват да сменяте покритието повече от веднъж на всеки 2 седмици, тъй като агресивната процедура за отстраняване се отразява негативно на здравето на ръцете.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес