Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не възпитавайте лигави деца: 6 урока, за които наследниците ви ще са ви благодарни като пораснат

30 ноември 2024, 09:20 часа

Преодолявайки тези „почти невъзможни“ задачи, децата изграждат самочувствие и осъзнават собствените си способности.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Винаги се възхищаваме на хора, които въпреки предизвикателствата на живота остават твърди и силни, а след всяко падение стават още по-силни. Въпреки че устойчивостта често се смята за вродена черта, тя всъщност е резултат от научени умения и придобити възможности. Отглеждането на устойчиви деца днес е по-важно от всякога – в допълнение към предизвикателствата на израстването, децата са изправени пред заплахи като насилие в училище и влиянието на социалните медии, поради което много от тях са под натиска на тревожност и депресия.

Вижте още: Как отглеждат деца в Тибет: Усмивка заради самата усмивка

Социалният работник с повече от 50 години опит, Робърт Тайби, сподели своите съвети за Psychology Today за това как родителите могат да помогнат на децата да изградят това важно умение.

Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб

Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов

Как да помогнем на децата да развият устойчивост? 

1. Помогнете им да се научат да решават проблеми

Животът е пълен с проблеми и устойчивостта се изгражда чрез способността да се изправиш пред тях. Научете децата как да анализират проблемите, да различават важното от маловажното, да обмислят варианти, да се доверяват на интуицията и да предприемат конкретни стъпки. Когато усвоят тези умения, те ще бъдат готови да се изправят пред предизвикателства, без да се чувстват безпомощни.

2. Помогнете им да регулират емоциите си

Деца, които не умеят да контролират емоциите си, трудно могат да решават проблеми. Научете ги да разпознават кога възникват силни емоции. Дайте им инструменти за успокояване, като дълбоко дишане, водене на дневник, рисуване или разходка. Регулирането на емоциите позволява връщането на рационалното мислене и чувството за контрол.

3. Насърчете ги да поискат помощ

Изследванията показват, че устойчивите хора не са тези, които решават всичко сами, а тези, които знаят как да поискат помощ. Когато децата се научат да искат подкрепа, те развиват ключови житейски умения – увереност и уязвимост. Те също така осъзнават, че не са сами и че светът може да бъде безопасно и подкрепящо място.

Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен

Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея

4. Предизвикайте ги да поемат рискове

Устойчивостта се развива чрез излизане от зоната на комфорт. Насърчете ги да се изправят пред собствените си страхове – независимо дали става въпрос за участие в училищната пиеса, влюбване или опит за нещо ново. Преодолявайки тези „почти невъзможни“ задачи, децата изграждат самочувствие и осъзнават собствените си способности.

5. Насочете се към техните слабости

Всяко дете има свои собствени предизвикателства - може би това е страх от конфликт, ниска толерантност към разочарование или прекалено критично отношение към себе си. Определете най-големите пречки пред детето и работете върху тях заедно: „Забелязах, че бързо се разочароваш, нека поработим върху това“ или „Струва ми се, че ти е трудно да изразиш чувствата си, как мога да ти помогна да промениш това? "

6. Бъдете модел за подражание, но и давайте най-доброто от себе си

Децата учат, като наблюдават възрастните около тях. Как се справяте със стреса, конфликтите и предизвикателствата? Работете върху собствената си устойчивост – управлявайте емоциите си, поемете отговорност за поведението си, бъдете открити и позитивни. Колкото повече проявявате устойчивост, толкова по-лесно ще бъде за вашите деца да го възприемат.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес