Мандарините са един от най-вкусните плодове през зимата. Освен вкусни, те са и полезни. Но за да запазят максимално дълго вкуса и полезните си свойства, важно е те да се съхраняват правилно. Само домакините с опит знаят, че мандарините не трябва да се съхраняват до някои плодове.
Как да съхраняваме мандарини?
Препоръчва се мандарините да се съхраняват при температура от пет до осем градуса по Целзий. У дома те могат да бъдат изнесени на балкона или поставени в хладилника. Оптималната влажност на въздуха за съхранение на мандарини е 50-60%. Твърде много влажност може да причини мухъл и гниене, докато твърде ниската влажност може да доведе до изсъхване на кората на плода.
Как мандарините влияят на панкреаса?
Не можете да съхранявате мандарини в найлонови торбички, които създават парников ефект и причиняват бързо разваляне на плодовете. Най-добре е да използвате мрежести торби или перфорирани щайги за плодове и зеленчуци, които позволяват свободна циркулация на въздуха и предпазват от конденз. Плодовете могат да се съхраняват в хладилник без съдове, поставени в специално отделение за плодове и зеленчуци.
До какви плодове не трябва да се слагат мандарините?
Мандарините не се препоръчват да се поставят до ябълки, круши и банани. Тези плодове отделят етилен, който ускорява презряването и развалянето на другите плодове. Мандарините могат да се съхраняват без страх с цитрусови плодове (портокали, лимони, грейпфрути).
Здравен съвет за деня, 19 декември: Лекар: НЕ яжте мандарини, ако сте от тези хора
Ако са изпълнени посочените условия, мандарините могат да се съхраняват около две седмици. Те обаче трябва редовно да се проверяват за гнили участъци и развалени плодове, които да се отстранят от общата маса.
Как да ядем мандарини правилно?
Препоръчително е да се консумират мандарини, чиято кора е с равномерен цвят и не е повредена. Необходимо е да пробиете или разкъсате кожата на мандарината в горната част на плода и внимателно да я отделите от пулпата. Обелените плодове трябва да бъдат разделени на филийки и с помощта на нож или клечка за зъби да отстраните семената (ако има такива). След това можете да ядете резенчетата мандарина.
Лесен кекс със сочни мандарини
Колко мандарини можете да ядете на ден?
Допустимата дневна порция мандарини зависи от общото здравословно състояние на човека. Хората с алергия към цитрусови плодове, както и с остри заболявания на стомашно-чревния тракт (панкреатит, гастрит с висока киселинност, стомашна язва) се препоръчва да изключат мандарините от диетата си, съобщава изданието The Health Site.
Здрав човек, който няма противопоказания за консумация на цитрусови плодове, може да яде около пет мандарини на ден. Въпреки това е по-добре да ги ядете не на едно хранене, а на порции през целия ден.
Ето кои са невероятните ползи на мандарините
Характерна особеност на цитрусовите плодове, в случая мандарините, е, че съдържат голямо количество витамин С (аскорбинова киселина). Освен това мандарините са наситени с пектинови вещества, гликозиди, минерални соли, витамини D, K, B1, B2 и етерично масло. И благодарение на наличието на лимонена киселина, пулпата на мандарините не натрупва нитрати и други вредни компоненти.
Полезни свойства на мандарините
Най-полезното им свойство е способността да възстановяват витамините, загубени от тялото ни през есенно-зимния период. Мандарините добре утоляват жаждата и насищат тялото с необходимото количество аскорбинова киселина, а също така, при настинки, частично помагат за намаляване на температурата. Фитонцидните ефекти на мандарините помагат в борбата с микробите, което е важно и при настинки.
Може ли да се ядат мандарини вечер?
Кората на мандарините облекчава кашлицата и подобрява храносмилането. Мандарината е деконгестант, средство против слуз и има благоприятен ефект върху бронхите поради съдържанието на синефрин (фенолна аминокиселина). Наскоро беше доказано, че яденето на мандарини значително намалява риска от развитие на сърдечни заболявания, предотвратява атеросклерозата и отлагането на холестерол по стените на кръвоносните съдове.
За да извлечете максимална полза от тези плодове, експертите по здравословно хранене съветват да ги ядете заедно с бялата мрежа, която обгръща сегментите на плода. Тя съдържа гликозиди, които укрепват сърдечно-съдовата система.
Лекар: НЕ яжте мандарини по това време на деня
Кората на мандарините е не по-малко полезна от пулпата им. Съдържа много повече пектин, етерично масло, органични киселини и флавоноиди. Препоръчително е да се използва при приготвянето на захаросани мандаринови кори и тинктури.
Но някои производители третират плодовете с химикали, които се натрупват в кората. Подобно на други плодове, мандарините понякога се натриват със специален восък, за да им се придаде ярък, лъскав вид; кората на такива мандарини не трябва да се консумира.
Лекар: В този количество на ден мандарините са най-полезни