Колкото и да е заета една майка, тя винаги ще намери време да обърне внимание на детето си. Често тя го прави с гъделичкане и детето се смее. Всъщност, смехът не винаги е признак на радост от действието. Според последните проучвания около 36 души са заявили, че не им харесва да ги гъделичкат. В следващите редове ще посочим и няколко основателни причини, поради които е добре да не гъделичкате детето си.
Дори да се смее, на детето може да не му е приятно
Почти всеки човек ще се засмее, когато го погъделичкате. Това обаче не означава, че му харесва. Децата също ще го направят, особено хиперактивните. Те дори няма да спрат да се смеят, което ще накара родителите да си мислят, че детето е щастливо.
Учените от Калифорнийски университет през 1997 година установяват, че гъделичкането е фалшив повод за щастие.
Децата не могат да ви кажат да спрете
Смехът от това да го гушкате и да го гъделичкате са две различни неща. Дори да не му е приятно, то е може да ви каже. Инстинктивният смях му пречи да ви даде сигнал да спрете.
В миналото гъделичкането е било средство за мъчение
В Древен Китай това е бил типичен начин да се измъчват хората, от които е трябвало да се вземе информация. Те се възстановявали бързо от мъчението, а следи не са оставали. В Япония също е имало кодова дума за това, като в превод означавала „безпощадно“.
Учените в Кентъки са изследвали над 150 души, които са определяли гъделичкането, като физическо насилие. Най-често те са били подложени на него от по-големи братя и сестри. За тях е било забавно, но не и за гъделичканите хора.
Проучването дори установило, че това може доведе до нежелани реакции. Сред тях са повръщане и дори загуба на съзнание, тъй като не можеш да си поемеш дъх от спазмите.
Гъделичкането може да причини травма на психиката
Нещо повече, тази травма може да доведе до последствия за цял живот. Пати Уипфлър е експерт, който има своя фондация за родители. Той споделя, че от разговорите му с хора, остава с впечатлението, че гъделичкането е сериозна травма, която свързва с детството им.
От прекомерната стимулация на сетивата, може да се стигне до конвулсивна готовност и оттам до невъзможност човек да си поеме въздух.
При децата се формира стресов рефлекс и учените препоръчват да не си играете с тях по този начин. Особено го избегнете, когато е сънливо и гладно. Със сигурност има и други начини за забавление, които са далеч по-приятни и забавни.